Türkiye'deki halk sağlığı laboratuvarlarının akreditasyonları ve adli bilimler uygulamalarına olası katkısı
Accreditation of public health laboratories in Turkey and its possible contribution to forensic science practices
  1. Tez No: 892232
  2. Yazar: ENGİN TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Halk Sağlığı, Kimya, Pharmaceutical Toxicology, Public Health, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Halk sağlığı akreditasyonu, adli bilimler alanında hizmet veren laboratuvarların belirli standartlara uygunluğunu kontrol eden bir sistemdir. Bu akreditasyonlar, adli bilim hizmetleri sağlayan laboratuvarların ve diğer kurumların yerleşik ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uygun olmasını sağlar. Bu süreç hem adli bilim camiası hem de genel halk için birçok açıdan kritik öneme sahiptir. Kalite açısından bakıldığında akreditasyonlar laboratuvarların operasyonel standartlarını yükseltir. Akreditasyon alabilmek için laboratuvarların süreçlerini, ekipmanlarını ve çalışanlarını sürekli olarak gözden geçirmesi ve güncel tutması gerekir. Bu, kullanılan teknolojinin güncel kalmasını ve personelin en iyi uygulamalar konusunda eğitilmesini sağlar. Akreditasyon süreci laboratuvarlarda yapılan test ve analizlerin doğruluğunu, tutarlılığını ve güvenilirliğini artırır. Ayrıca laboratuvarların kalite kontrol prosedürlerinin düzenli olarak denetlenmesi, hataların en aza indirilmesine ve yüksek standartların korunmasına yardımcı olur. Güvenilirlik açısından akreditasyonlar, adli bilimlerdeki çalışmaların güvenilirliğini ve geçerliliğini güçlendirir. Akredite bir laboratuvardan elde edilen sonuçlar ulusal ve uluslararası mahkemelerde delil olarak kullanılabilir. Bu, adalet sisteminin güvenilirliğini artırır ve halkın adli bilim verilerine olan güvenini güçlendirir. Akreditasyon süreci, laboratuvarların belirli bir kalite yönetim sistemine sahip olmasını ve bu sistemin bağımsız kuruluşlar tarafından düzenli olarak denetlenmesini sağlar. Bu, laboratuvarların tarafsız, objektif ve güvenilir sonuçlar üretmesini sağlar. Halk sağlığı akreditasyonları aynı zamanda laboratuvarların performansını karşılaştırılabilir ve izlenebilir hale getirir. Bu, laboratuvarlar arası işbirliğini ve veri paylaşımını teşvik eder, standardizasyonu artırır ve sonuçların doğrulanabilirliğini sağlar. Bu akreditasyonlar aynı zamanda adli bilim camiasındaki en iyi uygulamaların yaygınlaştırılmasına yardımcı olur ve laboratuvarların uluslararası alanda tanınmasını sağlar. Sonuç olarak halk sağlığı akreditasyonları, adli bilimler alanında kalite ve güvenilirliği sağlamakta, adalet sistemine olan güveni artırmakta ve halk sağlığının korunmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Akreditasyon süreçleri laboratuvarların sürekli gelişimini teşvik eder ve adli bilimlerde güvenilir veri üretimini garanti eder. Bu nedenle adli bilimler alanında faaliyet gösteren tüm laboratuvarların akreditasyon süreçlerine dahil edilmesi hem bilimsel hem de sosyal açıdan büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Public health accreditation is a system that checks the compliance of laboratories serving in the field of forensic sciences with certain standards. These accreditations ensure that laboratories and other institutions providing forensic science services comply with established national and international quality standards. This process is critical in many ways to both the forensic science community and the general public. From a quality perspective, accreditations raise the operational standards of laboratories. To achieve accreditation, laboratories must continually review and keep their processes, equipment, and staff up to date. This ensures that the technology used remains up to date and staff are trained on best practices. The accreditation process increases the accuracy, consistency and reliability of tests and analyzes performed in laboratories. Additionally, regular auditing of laboratories' quality control procedures helps minimize errors and maintain high standards. In terms of reliability, accreditations strengthen the reliability and validity of studies in forensic sciences. Results obtained from an accredited laboratory can be used as evidence in national and international courts. This increases the credibility of the justice system and strengthens the public's trust in forensic science data. The accreditation process ensures that laboratories have a specific quality management system and that this system is regularly audited by independent organizations. This enables laboratories to produce unbiased, objective and reliable results. Public health accreditations also make the performance of laboratories comparable and traceable. This promotes interlaboratory collaboration and data sharing, increases standardization and ensures confirmability of results. These accreditations also help disseminate best practices in the forensic science community and ensure that laboratories are recognized internationally. As a result, public health accreditations ensure quality and reliability in the field of forensic sciences, increase confidence in the justice system and make significant contributions to the protection of public health. Accreditation processes encourage the continuous development of laboratories and guarantee the production of reliable data in forensic science. For this reason, it is of great importance both scientifically and socially to include all laboratories operating in the field of forensic sciences in the accreditation processes.