Türkiye'deki ebelerin mesleki aidiyeti ve tükenmişlik düzeyleriyle ilişkisi
The relationship between Turkish midwives' professional belonging and burnout levels
  1. Tez No: 523491
  2. Yazar: YASEMİN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Hospitals, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Çalışma, Ebelik Aidiyet Ölçeğinin geliştirilmesi ve Türkiye'deki ebelerin mesleki aidiyet duyguları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Metodolojik ve kesitsel olarak planlanan çalışmanın ilk basamağı olan ölçek geliştirme ve geçerlik-güvenirlilik çalışması için, Eskişehir ilinde çalışan 300 ebeden 1 Eylül-30 Kasım 2017 tarihleri arasında veriler toplanmıştır. Ölçek geçerlik güvenirliliğinin yapılmasının ardından 1 Ocak-30 Haziran 2018 tarihleri arasında Türkiye genelinde orantılı dağılım yapılarak 2013 ebeden (Kamu hastaneleri:1020, Halk sağlığı:993) veriler toplanmıştır. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan ebelerin tanıtıcı özelliklerine ilişkin bilgi formu, Kopenhag Tükenmişlik Ölçeği, literatür doğrultusunda geliştirilen Ebelik Aidiyet Ölçeği ve görüş ve öneri formu ile toplanmıştır. Veriler SPSS programında; ölçeğin geçerlik-güvenirliği için açımlayıcı faktör analizi ve iç güvenirlilik analizi ile belirlenmiş, genel veriler yüzdelik, ortalama, ki-kare, ANOVA, bağımsız t testi, pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamında geliştirilen ölçeğin ebelik aidiyetini ölçmek için kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu saptanmıştır (α değeri 0,905). Ebelerin yaş ortalaması 34,58±7,74'tür. Ebelerin %70,4'ünün lisans mezunu ve aylık ortalama çalışma saatlerinin 173,07±17,03 olduğu belirlenmiştir. Ebelerin tükenmişlik ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları 58,75±18,14'dür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out for the the develop the Midwifery Belonging Scale and investigate the relationship between burnout and the sense of professional belonging of midwives in Turkey. Materials and Methods: The study was planned as methodological and cross-sectional. The first stage of the study that the scale development was collected from 300 midwives in Eskişehir between September and November 2017. After making the validity of reliability of the scale, data were collected performing proportional distribution from 2013 midwives between January to June 2018 in Turkey. The information form of the midwives prepared by the researchers, Copenhagen Burnout Inventory, Midwifery Belonging Scale that developed by the researcher in line with literature knowledge and opinion and suggestion form were used as data collecting tools. Exploratory factor analysis and internal reliability analysis were performed by SPSS program for the validity and reliability of the scale. Also, percentage, mean, chi-square, ANOVA, independent t-test, pearson correlation analysis were used for statistical evaluation. Results: It was determined that the scale which was named as the Midwifery Belonging Scale is a valid and reliable instrument (α=0,905). The mean age of the midwives was 34,58±7,74, 70.4% of the midwives were found to have undergraduate degrees and the average working hours of the midwives were 173,07±17,03. The mean score of midwives on burnout scale was 58,75±18,14.