Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazma becerilerinin ve yazma tutumlarının belirlenmesinde dijital hikâye anlatımının kullanımı
The use of digital stories in determining the writing skills and writing attitudes of students learning Turkish as a foreign language
- Tez No: 892235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazma eğitiminde dijital hikâye oluşturmalarının yazma becerilerine ve yazma tutumlarına etkisinin belirlenmesinin amaçlandığı çalışmada, karma yöntem araştırma deseni uygulanmıştır. Nicel ve nitel verilerin bütünleştirilerek sonuç çıkarılması hedeflendiği için açıklayıcı ardışık desen tercih edilmiştir. Nitel veriler görüşme yöntemi ile toplanmış ve durum çalışması yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Nicel bölümde ise tek denekli deneysel AB deseni kullanılarak, başlama düzeyi belirlenmiş ve bağımsız değişkenin etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin doğusunda yer alan bir üniversitedeki Türkçe Öğretim Merkezinde, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde öğrenim gören 12 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma kapsamında kullanılan veri toplama araçlarını Kadan ve Arı (2021) tarafından geliştirilen“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Yazma Becerisi Tutum Ölçeği”, Kürşat Yorgancı ve Baş (2021) tarafından geliştirilen“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenenler İçin B1 Düzeyi Yazma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”ve uzman görüşü alınarak hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri bağımlı gruplar t testi ile analiz edilirken nitel veriler için içerik analizi yapılmıştır. Yapılan veri analizleri sonucunda elde edilen bulgulara göre çalışma grubunun yazma becerisi ön test ve son test puanları arasındaki fark ile yazma tutumu toplam ön test ve son test puanları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın nitel verileri ise Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verilerini oluşturan görüşmeler sonucunda elde edilen kodlar, alt temalar ve ana temalar sunulmuş ve yorumlanmıştır. Görüşme sonuçları, öğrencilerin çoğunluğunun yazma sürecinin olumlu yönlerine vurgu yaptığını ve dijital hikâye anlatım yönteminin kullanımının bu süreçte motive edici ve eğlenceli bir yöntem olarak kabul edildiğini göstermiştir. Dijital hikâye kullanımının yazma becerilerini geliştirdiği ve yazma hatalarını azalttığı tespit edilmiştir. Araştırmanın birbirini destekleyen nicel ve nitel verileri, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin dijital hikâye kullanımı yöntemiyle yazma becerilerinin kayda değer şekilde geliştiğini, yazmaya karşı tutumlarının olumlu yönde değiştiğini ve bu yöntemin Türkçe öğretiminde son derece faydalı ve etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
A mixed method research design was applied in the study, which aims to determine the effect of digital story creation on writing skills and writing attitudes of Turkish as foreign language learners in writing education. An explanatory sequential design was preferred since it aims to conclude by integrating quantitative and qualitative data. Qualitative data were collected through the interview method and analyzed with a case study approach. In the quantitative part, a single-subject experimental AB design was used, the baseline was determined, and the effect of the independent variable was examined. The study group of the research consisted of 12 students studying at a Turkish Language Teaching Center at a university in eastern Turkey during the 2022-2023 academic year. The data collection tools used in the study consisted of the“Attitude Scale on Writing Skills in Teaching Turkish as a Foreign Language”developed by Kadan and Arı (2021), the“B1 Level Writing Skill Rubric for Turkish as a Foreign Language Learners”developed by Kürşat Yorgancı and Baş (2021), and the“Semi-structured Interview Form”prepared by taking expert opinion. While the study's quantitative data were analyzed with dependent groups t-tests, content analysis was used for qualitative data. According to the findings obtained from the data analysis, the difference between the writing skill pre-test and post-test scores of the study group and the difference between the total writing attitude pre-test and post-test scores were significant. The study's qualitative data were obtained using a semi-structured interview form. The codes, sub-themes, and central themes obtained as a result of the interviews that constitute the qualitative data of the research are presented and interpreted. The interview results showed that most students emphasized the positive aspects of the writing process and that using digital stories was accepted as a motivating and fun method in this process. It was determined that digital stories improved writing skills and reduced writing errors. The quantitative and qualitative data of the study, which support each other, reveal that the writing skills of Turkish as foreign language learners have improved significantly with the use of digital stories, their attitudes towards writing have changed positively, and this method is beneficial and practical in teaching Turkish.