Yemek paylaşım platformları deneyim uzantıları, birlikte yaratım deneyim değeri, unutulmaz deneyim, tatmin ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between meal sharing platforms experiencescape, co-creation experience value, memorable experience, satisfaction and behavioral intentions
- Tez No: 892240
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada yemek paylaşım platformları deneyim uzantılarını belirleyerek, yemek paylaşım platformları deneyim uzantılarının, birlikte yaratım deneyim değeri, unutulmaz deneyimler, tatmin ve davranışsal niyetlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma keşifsel sıralı karma yöntem tasarımıyla gerçekleştirilmiştir. Yemek paylaşım deneyim uzantılarına dair literatürde mevcut bir ölçek bulunmadığından, ölçek geliştirme aşamasında kelime analizi ve içerik analizinde nitel araştırma yaklaşımından; tanımlayıcı analizler, ölçüm modelinin değerlendirilmesi ve hipotezlerin sınanmasında ise nicel araştırma yaklaşımından faydalanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, yemek paylaşım platformlarındaki deneyim uzantılarını belirlemek amacıyla Eatwith platformunda kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, yemek paylaşım platformlarındaki deneyim uzantılarınının misafirperverlik, atmosfer, özgünlük ve hikâye anlatımı boyutlarından oluştuğu belirlenmiştir. Ardından, yemek paylaşım deneyimlerine katılmış turistlerden veriler toplanarak teorik model test edilmiştir. Araştırma bulguları, yemek paylaşım deneyim uzantılarının misafirperverlik, atmosfer, özgünlük ve hikâye anlatımı boyutlarından oluştuğunu ve bu boyutların birlikte yaratım deneyim değeri ve unutulmaz deneyimlerle doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yemek paylaşım deneyiminde algılanan birlikte yaratım değerinin, unutulmaz deneyimler ve tatminle doğrudan bir ilişki içerisinde olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, birlikte yaratım deneyim değeri ve yemek paylaşım deneyim uzantılarının, turist tatmini ve unutulmaz deneyimlerin oluşumunda kritik rol oynadığını göstermektedir. Çalışma sonucunda elde edilen kuramsal bulgulara yer verilerek, gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by identifying the meal-sharing platform experiencescapes, it is aimed to examine the relationships between meal-sharing platform experiencescapes, co-creation experience value, memorable experiences, satisfaction, and behavioral intentions. The study was conducted using an exploratory sequential mixed-method design. Since there is no existing scale in the literature regarding meal-sharing experiencescapes, a qualitative research approach was utilized during the scale development stage through word analysis and content analysis; a quantitative research approach was employed for descriptive analyses, evaluation of the measurement model, and hypothesis testing. In the first phase of the research, content created by users on the Eatwith platform was analyzed to identify the experiencescapes on meal-sharing platforms. As a result of these analyses, it was determined that meal-sharing platform experiencescapes consist of the dimensions of hospitality, atmosphere, authenticity, and storytelling. Subsequently, data were collected from tourists who participated in meal-sharing experiences to test the theoretical model. The research findings showed that the experiencescapes of meal-sharing experiences are composed of the dimensions of hospitality, atmosphere, authenticity, and storytelling, and these dimensions are directly related to co-creation experience value and memorable experiences. Additionally, it was found that the perceived co-creation value in the meal-sharing experience has a direct relationship with memorable experiences and satisfaction. These findings indicate that co-creation experience value and experiencescapes in meal-sharing play a critical role in tourist satisfaction and the formation of memorable experiences. The study also presents theoretical findings and offers suggestions for future research.