14-16 yaş futbolcularda 6 hafta uygulanan anti-core egzersizlerinin sürat, çeviklik ve dikey sıçramaya etkisi
The effect of 6 weeks of anti-core exercises on speed, agility and vertical jumping in football players aged 14-16
- Tez No: 880348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu araştırmada, 14 -16 yaş grubu futbolculara uygulanan 6 haftalık Anti-Core egzersizlerinin sürat, çeviklik ve dikey sıçramaya etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemi Antalya ili, Muratpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Park Antalya Futbol Kulübünde lisanslı olarak futbol oynamakta olan ve yaşları 14-16 arasında değişen 28 erkek futbolcunun gönüllü katılımıyla oluşturulmuştur. Futbolcular rastgele 14 deney, 14 kontrol grubu olmak üzere iki'ye ayrılmıştır. Deney grubuna futbol ve haftada iki gün yapılan direnç antrenmanlarına ek olarak 6 hafta, 6 farklı hareketten oluşan anti-core egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubu da futbol ve haftada 2 gün yapılan direnç antrenmanlarına devam etmiştir. Sporculara antrenmanlara araştırma kapsamındaki çalışmalar başlamadan önceki gün ve altı hafta sonunda 20 m. sürat testi, V-Cut çeviklik testi ve dikey sıçrama testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS 25.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde non-parametrik testlerden Mann Whitney-U ve Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p .05) Sonuç: 14-16 yaş grubu futbolculara, futbol antrenmanlarına ek olarak uygulanan anti-core egzersizlerinin 14-16 yaş grubu futbolcularda sürat, çeviklik ve dikey sıçrama performanslarını pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the effect of 6-weeks Anti-Core exercises on sprint, agility and vertical jump in 14-16 age group soccer players. Method: The sample of the study was formed with the voluntary participation of 28 male soccer players aged between 14-16 years who play licensed soccer at Park Antalya Football Club operating in Muratpaşa district of Antalya province. The soccer players were divided into 14 experimental and 14 control groups. The experimental group received an anti-core exercise program consisting of 6 different movements for 6 weeks, 2 days a week. The control group also continued their soccer training. Before and after the training program, 20 m. sprint test, V-cut agility test and vertical jump test were performed. IBM SPSS 25.0 for Windows statistical package program was used for statistical analysis of the data obtained in the study. Mann Whitney-U test and Wilcoxon signed-rank test were used in the analysis of the data from non-parametric tests. The significance level was tested as p .05). Conclusion: It was observed that anti-core exercises applied in addition to soccer training positively affected the speed, agility and vertical jump performances of 14-16 age group soccer players.