Özbek yazar Ölmes marbekov'un hayatı ve hikâyeleri
Uzbek writer Ölmes Umarbekov's life and stories
  1. Tez No: 892363
  2. Yazar: EZGİ TUĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 979
Özet
Ölmes Umarbekov, Özbek Edebiyatının önemli temsilcilerinden biridir. Edebî hayatı süresince kıssa (uzun hikâye), hikâye, roman ve drama türlerinde eserler vermiştir. Yazdığı eserlerle“ Özbekistan Halk Yazarı”unvanına layık görülen Umarbekov, özellikle hikâye ve kıssaları ile ön plana çıkmıştır. Bu dönemde yazdığı hikâyelerle Özbek edebiyatındaki hikâye türünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu çalışmadan, Ölmes Umarbekov'un hikâyelerinden ve bu hikâyelerin incelenmesinden hareketle onun Çağdaş Özbek hikâyeciliğindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak yazarın Saylanma 1. Cilt (Hikâyeler) adlı kitapta yer alan hikâyelerinden yirmi sekizi seçilmiştir. Daha sonra bu hikâyeler Türkiye Türkçesine aktarılarak edebî bakımdan incelenmiştir. İncelemeler; hikâyenin özeti, olay örgüsü, kişi kadrosu, zamanı, mekânı, bakış açısı ve anlatıcısı çerçevesinde yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda Ölmes Umarbekov'un Özbek hikâyeciliğindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ölmes Umarbekov is one of the important representatives of Uzbek literature. Throughout his literary career, he has produced works in various genres such as novella (long story), short story, novel, and drama. His writings earned him the title of 'People's Writer of Uzbekistan,' and he particularly stood out with his short stories. During this period, Umarbekov contributed to the development of the short story genre in Uzbek literature. In this study, we aim to determine Ölmes Umarbekov's place in contemporary Uzbek short story writing based on an analysis of his stories. To achieve this, we first selected twenty-eight stories from the book 'Saylanma 1. Cilt' (Stories) by the author. Subsequently, these stories were translated into Turkish and analyzed from a literary perspective. The analysis covered aspects such as the story's summary, plot, characters, time, setting, point of view, and narrator. Through these examinations, we attempted to highlight Ölmes Umarbekov's significance and position in Uzbek short story writing