Grup rehberliğinin disiplin cezası almış lise öğrencilerinin uyum düzeylerine etkisi
The effects of group guidance over adjustment levels of high school students who have taken a disciplinary punishment
  1. Tez No: 89239
  2. Yazar: YÜKSEL ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, grup rehberliğinin disiplin cezası almış lise öğrencilerinin uyum düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, 25'i deney 25'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 50 deney ve kontrol gruplu ön-test, son-test ölçümlü desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın denekleri 1996-1997 öğretim yılında Malatya“Şehit Kemal özalper Endüstri Meslek Lisesi”ve“Gazi Lisesi”ne devam eden öğrencilerin arasından seçilmiştir. Araştırmada öğrencilerin uyum düzeylerini ölçmek için özgüven (1992) tarafindan geliştirilen Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) kullanılmıştır. Deney grubuna katılan disiplin cezası almış lise öğrencileri 12 hafta süreyle grup rehberliği sürecine katılmışlardır, öğrencilerin uyum düzeyleri grup rehberliği sürecinden önce ve grup rehberliği süreci sonunda HKE ile ölçülmüştür. Aynı sürelerde kontrol grubu öğrencilerinin de uyum düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen verilerin analizinde varyans analizinin özel bir hali olan tekrarlanmış ölçümler için tek faktör üzerinden iki boyutlu varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: 1. Grup rehberliği, disiplin cezası almış lise öğrencilerinin genel uyum düzeylerine olumlu yönde etki etmektedir. 2. Grup rehberliği, disiplin cezası almış lise öğrencilerinin kişisel uyum düzeylerine etki etmemektedir. 3. Grup rehberliği, disiplin cezası almış Use öğrencilerinin sosyal uyum düzeylerine olumlu yönde etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of group guidance over adjustment levels of high school students who have taken a disciplinary punishment were studied. The research was conducted with total of 50 subjects (25 for the experimental group and 25 for the control group). The pre-test was administered prior to the study and post-test was administered after completing group guidance. The subjects of the study have been selected amongst students, attended“Şehit Kemal Özalper Technical High School”and“Gazi High School”during 1996-1997 school term. The Hacettepe Adjustment Inventory (HKE) developed by Özgüven (1992), has been used in order to assess the adjustment levels of the students. The students of the experimental group who have taken a disciplinary punishment, were exposed to a 12- week group guidance. The adjustment levels of the subjects in both groups were assessed before and after the group guidance process. In the analysis of the data obtained from the study, Two-Way Analysis of Variance, a special form of analysis of variance for repeated measures over one factor, was employed. Following conclusion were obtained from the research: 1. Group guidance had a positive effect over the general adjustment levels of the subjects. 2. Group guidance had no effect over the personal adjustment levels of the subjects. 3. Group guidance had a positive effect over the social adjustment levels of the subjects.