Acil serviste intrakraniyal kanama tanısı alan hastaların analizi
Analysis of patients diagnosed with intracranial hemorrhage in the emergency department
  1. Tez No: 892383
  2. Yazar: MUHAMMET KUTUP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖZKAN, DOÇ. DR. SERAP BİBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Acil tıp hekimlerine İntrakraniyal Kanama tanılı hastaların demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri, kullandıkları ilaçlar ve ek hastalıklarının mortaliteyle ilişkisi açısından yol gösterici olması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01.01.2018- 31.12.2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda retrospektif olarak, Acil Servise herhangi bir şikayet ile başvuran ve İntrakraniyal Kanama tanısı alan 18 yaş ve üzerindeki hastalar alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, aldığı tanı, başvuru şekli (ayaktan/ambulans ile) ek hastalıkları, başvuru anındaki Glasgow Koma Skalası (GKS) skoru, başvuru anındaki vital bulguları, travma olup olmayışı, laboratuvar değerleri, sürekli kullandığı ilaçlar, acil serviste kalış süreleri, cerrahi girişim yapılıp yapılmadığı, sonlanım ve 30 günlük mortaliteleri analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada olguların cinsiyet oranına bakıldığında erkek/kadın oranı 1.77/1 olarak bulundu. Yaş ortalaması 60,92±17,94 (18-96) yıl idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to guide emergency medicine physicians regarding the demographic characteristics, laboratory parameters, medications used, and comorbidities of patients diagnosed with Intracranial Hemorrhage in relation to mortality. Materials and Method: Materials and Methods: This study retrospectively analyzed patients aged 18 and older who presented to the Emergency Department of Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Faculty of Medicine with any complaint and were diagnosed with Intracranial Hemorrhage between 01.01.2018 and 31.12.2023. The analysis included age, gender, diagnosis, type of presentation (outpatient/ambulance), comorbidities, Glasgow Coma Scale (GCS) score at the time of presentation, vital signs at the time of presentation, presence of trauma, laboratory values, regularly used medications, length of stay in the emergency department, whether surgical intervention was performed, outcomes, and 30-day mortality rates. Results: In the study, the male/female ratio was found to be 1,77/1. The average age was 60.92±17.94 (18-96) years.