Stoacılıkta kendilik kaygısı ile Paul Ricoeur'un kendilik kaygısı arasındaki ilişki
The relationship between self-concern in stoicism and Paul Rıcoeur's self-concern
  1. Tez No: 892403
  2. Yazar: YAHYA YAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Antik Yunan dönemiyle birlikte başlayan felsefe, süreç içinde pek çok okul ile devam etmiştir. Felsefe, kendi içinde birden fazla alana ayrılarak bilge kişileri, filozofları topluma kazandırmış ve süreç içinde filozofların düşüncelerinin gelişmesiyle yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Evrenin tanrısal bir güçle var olduğunu, erdeme ve mutluluğa ulaşmanın kendini tanımaktan ve kadere karşı boyun eğmekten geçtiğini ileri süren Stoa felsefesinin kendilik kaygısına yönelik düşünceleri ile Paul Ricoeur'un kendilik kaygısına yönelik düşünceleri arasındaki ilişki, çalışmamıza konu edilmiştir. Çalışma, kapsamlı bir literatür taramasıyla zenginleştirilmiş olup, konuyla ilişkili olarak pek çok eser incelenmiştir. Birinci bölümde Stoa felsefesine yer verilen çalışmanın ikinci bölümünde Paul Ricoeur ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise araştırmanın esas konusunu oluşturan Paul Ricoeur'un kendilik kaygısı ile Stoa'nın kendilik düşüncesi arasındaki bağlantılar izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışma boyunca elde edilen bilgilerden hareketle sonuç kısmı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Philosophy, which started with the Ancient Greek period, continued with many schools in the process. Philosophy has been divided into more than one field within itself, bringing wise people and philosophers to the society and enabling new ideas to emerge with the development of philosophers' thoughts in the process. The relationship between the thoughts of Stoic philosophy, which claims that the universe exists with a divine power, and that achieving virtue and happiness is through self-knowledge and submission to fate, and Paul Ricoeur's thoughts on self-anxiety is the subject of our study. The study has been enriched with a comprehensive literature review and many works related to the subject have been examined. In the first part, Stoic philosophy is included, and in the second part of the study, Paul Ricoeur is discussed. In the third and last part, the connections between Paul Ricoeur's self-concern, which is the main subject of the research, and Stoa's self-thought are tried to be explained. Based on the information obtained throughout the study, the conclusion part was written.