Perioperatif konfor ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliği çalışması
Turkish validity and reliability study of the perioperative comfort scale
  1. Tez No: 892440
  2. Yazar: NURULLAH KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK YILDIRIM TANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, orijinal dili İngilizce olan ve Portekiz'de geliştirilen, Perioperatif Konfor Ölçeği'nin Türkçe' ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amacıyla metodolojik tipte yürütülmüştür. Anket, 3 alt boyut ve 15 maddeden oluşmaktadır. Anketin İngilizce' den Türkçe' ye uyarlanması için çeviri-geri çevirileri tamamlanarak dil geçerliği sağlanmıştır. Uzman paneli için 8 uzmandan görüş alınmış, kapsam geçerlik indeksi: 0,96 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın örneklemini Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde cerrahi operasyon geçiren 194 hasta oluşturmuştur. Anketin yapı geçerliğinin incelenmesinde açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi ankette bulunan uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted methodologically in order to adapt the Perioperative Comfort Scale, originally developed in Portugal and English, to Turkish and to conduct validity and reliability studies. The survey consists of 3 sub-dimensions and 15 items. In order to adapt the survey from English to Turkish, translation and back translations were completed and language validity was ensured. Opinions were received from 8 experts for the expert panel, and the content validity index was calculated as 0.96. The sample of the study consisted of 194 patients who underwent surgery at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. In order to examine the construct validity of the survey, explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis were applied in the survey.