Ebelerde merhamet yorgunluğu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Compassion fatigue in midwives and determination of affecting factors
- Tez No: 900484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Ebelik mesleği şefkat ve kadınlarla oldukça yakından kurulan duygusal bir ilişki gerektirir. Ancak ebelerin merhamet yorgunluğu yaşaması, bu ilişkiyi bozabilecek bir faktördür. Bu araştırma ebelerde merhamet yorgunluğu düzeyi ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan bu araştırma Nisan 2023-Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evrenden örneklem seçimine gidilmeyip, bir kamu hastanesinde çalışan tüm ebelere ulaşmak hedeflenmiştir. Fakat araştırma çalışmaya katılmayı kabul eden ve verilerin toplandığı tarihlerde izinli/raporlu olmayan 126 ebe ile yapılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MY-KÖ) kullanılarak anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin dağılımları aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzdelik kullanılarak verilmiş, merhamet yorgunluğunu etkileyen faktörlerin belirlenmesinde bağımsız gruplar arası t testi, varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve adımsal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada ebelerin yaş ortalaması 37,4±9,77, çalışma yılı ortalaması ise 15,5±10,68 olarak bulunmuştur. Araştırmada MY-KÖ toplam puanının ortalama 55,96±21,62 olduğu ve ebelerin orta düzeyde merhamet yorgunluğu yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The midwifery profession requires compassion and a very close emotional relationship with women. However, midwives experiencing compassion fatigue is a factor that can disrupt this relationship. The study was conducted to determine the level of compassion fatigue in midwives and the factors affecting it. Material and Method: The descriptive and cross-sectional study was conducted between April 2023 and September 2023. In the study, it was aimed to reach all midwives working in a public hospital, instead of selecting a sample from the population. However, the study was conducted with 126 midwives who agreed to participate in the study and were not on leave/reported at the time the data was collected. The data were collected by survey method using the Personal Information Form and Compassion Fatigue Short Scale (CF-SC), prepared by the researcher in line with the literature. The distributions of the data obtained were given using arithmetic mean, standard deviation and percentage, and independent intergroup t test, analysis of variance, Pearson correlation analysis and stepwise regression analysis were used to determine the factors affecting compassion fatigue. Results: In the study, the average age of midwives was 37.4±9.77 and the average working year was 15.5±10.68. In the study, it was determined that the average CF-SC total score was 55.96±21.62 and midwives experienced moderate compassion fatigue.