Diyaliz hastalarında ilaç uyumu, ilaç güveninin belirlenmesi ve bunun diyaliz semptomları ile ilişkisi
Medication compliance in dialysis patients, determination of medication safety and its relationship with dialysis symptoms
- Tez No: 892470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUĞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Diyaliz tedavisi alan hastalarda ilaç tedavisine uyumsuzluk önemli bir sorundur.Tedaviye uyulmaması sağlık maliyetlerinde artış, morbidite ve mortalitede artışa sebebiyet vereceği gibi hastalarda semptomların iyileştirilmesini zorlaştırabilir. Çalışmamızın amacı, diyaliz hastalarında ilaç uyumu, ilaç güveninin belirlenmesi ve bunun diyaliz semptomları ile ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 5 farklı merkezden 379 hemodiyaliz ve 81 periton diyaliz tedavisi gören toplam 460 hasta dahil edildi. Katılımcılara BMQ (İlaçlarla İlgili İnançlar Ölçeği), MARS-5 (İlaç Uyum Raporu Ölçeği) ve DSI (Diyaliz Semptom İndeksi) anketleri yüz yüze uygulanarak veriler kaydedildi. Diğer demografik ve klinik veriler hasta dosyalarından elde edilerek kaydedildi. Hasta verileri R (version 4.2.2) programında analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %55'i (n:255) erkekti. Yaş ortalaması periton diyaliz hastalarında 54 (SD=15) yıl, hemodiyaliz hastalarında 63 (SD=13) yıl olarak bulundu. HD hastalarının toplam MARS-5 puanı 23.7 (SD=2.44) olarak, PD hastalarının toplam MARS-5 puanı 23.64 (SD=2.4) olarak bulundu (p=0.35).
Özet (Çeviri)
Objective: Non-compliance with drug therapy is an important problem in patients receiving dialysis treatment. Non-compliance with treatment will cause an increase in healthcare costs, morbidity and mortality, and may make it difficult to improve symptoms in patients. The aim of our study is to determine medication compliance and medication confidence in dialysis patients and its relationship with dialysis symptoms. Materials and Methods: A total of 460 patients, 379 receiving hemodialysis and 81 peritoneal dialysis treatments from 5 different centers, were included in the study. BMQ (Medication Beliefs Scale), MARS-5 (Medication Compliance Report Scale) and DSI (Dialysis Symptom Index) questionnaires were administered to the participants face to face and the data were recorded. Other demographic and clinical data were obtained from patient files and recorded. Patient data were analyzed in R (version 4.2.2). Findings: 55% (n:255) of the patients included in the study were male. The average age was found to be 54 (SD = 15) years in peritoneal dialysis patients and 63 (SD = 13) years in hemodialysis patients. The total MARS-5 score of HD patients was 23.7 (SD=2.44), and the total MARS-5 score of PD patients was 23.64 (SD=2.4) (p=0.35). Most of all patients (71%; n:329) had good medication compliance (MARS-5 total score > 23), while a minority of patients (29%; n:131) had poor medication compliance (MARS-5 total score ≤ 23) (p 0), and a very small number (5%; n:22) had negative thoughts about drugs (BMQ1- BMQ2 score ≤ 0) (p < 0.001). The mean BMQ1-BMQ2 score of patients with good medication compliance was found to be higher at 17.1 (SD = 5.7) (p < 0.001).