İki İslamcı gazete Sadâ-i Hakk ve İttihâd-ı İslâm'da siyasi-dini meseleler (1908-1909)
Political-Religious issues in two Islamist newspapers Sada-i Hakk and Ittihad-i Islam (1908-1909)
- Tez No: 892528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Gazetecilik, Tarih, Religion, Journalism, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemi, kısa zaman aralığında çok büyük tarihi olaylara şahitlik etmiştir. Bilhassa II. Meşrutiyetin ilanından sonra başlayan iç ve dış karışıklıklar neticesinde Osmanlı Devleti yıkılmanın eşiğine gelmiştir. Bu yıkılış aşamasında, kimi aydınlar ve devlet adamlarınca ortaya atılan fikirler ile çözüm önerileri getirilmiş ve böylece yıkılmakta olan devletin yeniden toparlanabileceği düşünülmüştür. Bu fikirler; Osmanlı matbuatında siyasi, dini, felsefi, ictimai vb. meselelerin yoğunca tartışıldığı bir dönemde, çoğunlukla gazete ve dergilerde kendisine yer bulmuştur. Bu çalışma, II. Meşrutiyet'in ilanından sonra 4-19 Eylül 1908 tarihleri arasında 9 sayı çıkan Sadâ-i Hakk ve 17 Aralık 1908 ile 23 Nisan 1909 tarihleri arasında 18 sayı yayımlanan İttihâd-ı İslâm'da dönemin siyasi ve dini meselelerine dair neşredilen yazıları tahlil etmekte ve dönemin siyasi ve dini atmosferine bu gazeteler muvacehesinde ışık tutmaktadır. Bu çalışmada, bahsedilen gazetelerde yer alan iç ve dış siyasi meseleler ile dini konular ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Özellikle II. Meşrutiyet'in ilanı sonrası hükümet ve meclis arasındaki ilişkiler, yabancı devletler ile yaşanan problemler, siyasi ve dini ıslahat çabaları üzerinde durulmuş ve bu meselelere dair yapılan tahliller değerlendirilmiştir. Gazetelerde kaleme alınan yazılarda çeşitli meselelere dair sunulan çözüm önerilerinin devlet ve hükümet nezdinde pek fazla yankı uyandırmadığı ve bunların muhtemel sebepleri yine bu çalışmanın eğildiği bir diğer konudur.
Özet (Çeviri)
The last period of the Ottoman Empire witnessed significant historical events within a short span of time. Particularly after the declaration of the Second Constitutional Era, internal and external turmoil brought the Ottoman Empire to the brink of collapse. During this phase of decline, ideas and solutions proposed by some intellectuals and statesmen led to the belief that the crumbling state could be revitalized. These ideas found a place in newspapers and magazines during a time when political, religious, philosophical, social, and other issues were intensely debated in the Ottoman press. This study analyzes the articles published on political and religious matters of the period in Sadâ-i Hakk, which was issued in 9 editions between September 4-19, 1908, and İttihâd-ı İslâm, which was published in 18 editions between December 17, 1908, and April 23, 1909. The study sheds light on the political and religious atmosphere of the period through the lens of these newspapers. It examines the internal and external political issues and religious topics covered in these publications in detail. Special emphasis is placed on the relations between the government and the parliament following the declaration of the Second Constitutional Era, the problems experienced with foreign states, and efforts at political and religious reforms, with analyses of these issues being evaluated. Another topic of this study is the possible reasons why the solutions proposed in the articles written in these newspapers did not elicit significant responses from the state and government.