Akademisyenlerin mizah tarzları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between academicians' humor styles and communication skills
- Tez No: 892529
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, akademisyenlerin mizah tarzları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kastamonu Üniversitesi'nde görev yapan akademisyenlerin mizah tarzları ile iletişim becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılarak betimsel araştırma yapılmıştır. Çalışmaya toplam 304 akademisyen katılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Mizah Davranışları Ölçeği ve İletişim Becerileri Ölçeği'nden oluşan bir anket kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi için SPSS versiyon 23.0 kullanılmıştır. Normallik analizi testinde çarpıklık ve basıklık değerlerine göre dağılımın normal olduğu görülmüştür. Alt problemlerin çözümlenmesi için, ortalama (X̅), frekans (f), standart sapma (S.s.), yüzde (%), bağımsız örneklem grupları için T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı (r) ve regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between academicians' humor styles and communication skills. The relationship between humor styles and communication skills of academicians working at Kastamonu University was examined. In the study, descriptive research was conducted using the relational screening model. A total of 304 academicians participated in the study. Data were collected using a questionnaire consisting of a Personal Information Form, the Humor Behavior Scale, and the Communication Skills Scale. SPSS version 23.0 was used for data analysis. According to the skewness and kurtosis values in the normality analysis test, the distribution was found to be normal. To analyze the sub-problems, mean (X̅), frequency (f), standard deviation (S.s.), percentage (%), T-test for independent sample groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product-moment correlation coefficient (r), and regression analysis were performed.