Kabul ve kararlılık terapisi kuramı perspektifinden sosyal hizmet öğrencilerinin psikososyal sağlığı
The psychosocial well-being of social work students from the perspective of acceptance and commitment therapy
  1. Tez No: 892574
  2. Yazar: ÖZGE BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAVİD REHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geleceğin sosyal hizmet uzmanı olan sosyal hizmet öğrencileri, toplumsal sorunları anlama, insanlara yardım etme ve sosyal adaleti teşvik etme görevine sahiptirler. Sosyal hizmet öğrencileri, anlamlı ve değerli bir mesleğe adım atarken eğitim süreçlerinde ve kariyerlerinin başlarında zorluklarla karşılaşabilirler. Eğitimleri sırasında özellikle staj dönemlerinde, travmatik yaşantılar ve toplumsal sorunlarla doğrudan temas etme deneyimleri yaşayabilirler. Dolayısıyla bu durum kendi psikososyal sağlıklarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle sosyal hizmet öğrencilerinin psikososyal sağlıklarının iyi olması son derece önemlidir. Nispeten yeni bir kuram olan ve psikolojik sağlık konusunda güçlü araştırma geçmişine ve kanıtına sahip Kabul ve Kararlılık Terapisi (KKT) kuramı çerçevesinde, sosyal hizmet öğrencilerinin psikososyal sağlığı bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Lisans düzeyinde 145 sosyal hizmet öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için“Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ)”,“Psikolojik Sağlamlığı Değerlendirme Ölçeği (PSDÖ)”ve“Sosyal Sağlık Ölçeği (SSÖ)”ve“Sosyo-demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon, IBM SPSS üzerinden uygulanmıştır. Regresyon analizleri sonucunda; psikolojik esnekliğin alt boyutları olan bağlamsal benlik ve kabul psikolojik sağlamlılığı yordadığı tespit edilmiştir. Psikolojik esnekliğin alt boyutları olan değerler ve değerler doğrultusunda davranışlar ve bağlamsal benlik sosyal sağlığı yordadığı saptanmıştır. Psikolojik sağlamlılığın alt boyutu olan özgüvenin sosyal sağlığı yordadığı tespit edilmiştir. Son olarak sosyal sağlığın alt boyutları olan aile, arkadaş ve akrabalar psikolojik sağlamlılığı yordadığı saptanmıştır. Sonuç olarak; üniversitelerde sosyal hizmet öğrencilerine psiko-eğitimler ve etkinliklerin düzenlenmesi, psikososyal sağlıklarını iyi yönde etkileyebileceği için önerilmekte, ancak bu konuda daha fazla özellikle uygulamalı araştırmalar yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As future social workers, social work students have a duty to understand social problems, help people, and advance social justice. Social work students may face challenges during their education and early in their careers as they enter a meaningful and valuable profession. During their education, especially during internship periods, they may experience traumatic experiences and come into direct contact with social problems. Therefore, this may affect their psychosocial health. Therefore, it is extremely important for social work students to have good psychosocial health. Within the framework of the Acceptance and Commitment Therapy (CCT) theory, which is a relatively new theory and has a strong research history and evidence on psychological health, the psychosocial health of social work students constitutes the purpose of this research. The sample of the research consists of 145 social work undergraduate students.“Psychological Resilience Scale (PSS)”,“Psychological Resilience Assessment Scale (PSS)”,“Social Health Scale (SHS)”and“Sociodemographic Information Form”were used to collect data. Pearson correlation coefficient and multiple linear regression were applied to analyze the data via IBM SPSS. As a result of regression analysis; It has been determined that contextual self and acceptance, which are the sub-dimensions of psychological flexibility, predict psychological resilience. It has been determined that values, which are the sub-dimensions of psychological flexibility, and behaviors in line with values and contextual self, predict social health. It has been determined that self-confidence, which is the sub-dimension of psychological resilience, predicts social health. Finally, it has been determined that family, friends and relatives, which are the sub-dimensions of social health, predict psychological resilience. In conclusion; It is recommended to organize psycho-education and activities for social work students at universities, as they may have a positive impact on their psychosocial health, but to conduct more specifically applied research on this subject.