Küresel kurumsal sosyal sorumluluk trendleri ve liman endüstrisindeki güncel sosyal sorumluluk çalışmaları: Dünyanın en büyük liman işletmeleri özelinde bir araştırma
Global corporate social responsibility trends and current social responsibility activities in the port industry: A study of the world's biggest port operator companies
- Tez No: 892587
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE AKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İletişim Bilimleri, İşletme, Marine, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kurumsal firmalar, küresel çevre sorunları, ekonomik dalgalanmalar ve artan toplumsal beklentiler doğrultusunda, sadece maddi kazançları hedeflemek yerine topluma fayda sağlayacak sosyal sorumluluk projelerine yönelmektedir. Sosyal sorumluluk anlayışı çeşitli sektörlerde farklılaşma ve liderlik için bir motivasyon kaynağı olmuştur. Küresel çevresel sorunlar, ticaret ve rekabetin artmasıyla birlikte iklim krizi gibi temel sorunlar öne çıkmıştır. Paris Anlaşması'nın belirlediği net sıfır karbon emisyonu hedefi, küresel ısınmayı kontrol altına almak için kritik bir öneme sahiptir. Denizcilik endüstrisi, bu hedefe ulaşmada önemli bir rol oynayabilir, çünkü dünya ticaretinin büyük bir kısmı deniz yoluyla gerçekleşmektedir. Liman endüstrisinin net sıfır hedefine ulaşmada önemli bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Çalışmada; kurumsal sosyal sorumluluk ve liman endüstrisi arasındaki bağlantı ile kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin çevresel boyutta öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma, bahsi geçen kavramlara ve kavramlar arasındaki bağlantılara yönelik detaylı literatür taraması içermektedir. Çalışma kapsamında, Drewry Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından 2023 yılında verileri açıklanan dünyanın iş hacmi ve sermaye bazlı en büyük liman işletmeleri olarak ortaya konan kuruluşlarla gerçekleştirilen yapılandırılmış görüşme bulguları ve değerlendirmeleri yer almaktadır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, uluslararası deniz yolu taşımacılığının ana unsurları olan limanlar tarafından çevresel boyutta yapılan kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin evrildiği; iklim krizi ve sürdürülebilirlik nezdinde büyük önem arz ettiği dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate firms are increasingly focusing on social responsibility projects that go beyond their financial gains to benefit society, in tandem with escalating global environmental issues, economic fluctuations, and societal social expectations. The concept of social responsibility has become a motivational factor for differentiation and leadership across various sectors. Fundamental issues such as the climate crisis have come to the forefront alongside the rise in global global environmental issues, trade and competition. The net zero carbon emission goal set by the Paris Agreement holds critical importance in controlling global warming. The maritime industry could play a significant role in achieving this goal, given that a substantial portion of global trade occurs via sea routes. The port industry is considered to have significant potential in reaching the net zero goal. The purpose of this research is to highlight the environmental relevance of the port industry's commitment to corporate social responsibility. Consequently, a thorough literature assessment on the aforementioned ideas and their relationships is included in the study. The scope of the study includes the results of the structured interviews and evaluations conducted with the companies that were determined to be the biggest port operators globally based on information made public by Drewry Research and Consulting Company in 2023. In assessing the research results, it is important to note that ports' environmental CSR initiatives have changed throughout time, underscoring their critical role in addressing the climate issue and promoting sustainability.