Koroner kalsiyum skorlaması ve serum magnezyum düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching of the relationship between coronary calcium score and serum magnesium levels
- Tez No: 892651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN HACIOĞLU, DR. İSMAİL GÖKHAN KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Koroner Kalsiyum Skoru (KKS) ile serum magnezyum (Mg) düzeyi arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji ve Aile Hekimliği polikliniğine 01.04.2023-01.04.2024 tarihleri arasında 1 yıllık süreçte göğüs ağrısı ile başvuran, koroner BT anjiyografi çekilen, bir nedenle koroner BT anjiografiden 3 ay sonra veya 3 ay önce serum Mg düzeylerine bakılan 960 bireyin demografik ve klinik özellikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 133 bireylerin serum Mg düzeyleri ve Koroner Kalsiyum Skorları (KKS) kaydedilmiştir. Maros Ferencik ve arkadaşlarının 2017'deki çalışmasına dayanarak, KKS'nin kesme değeri 100 olarak belirlenmiştir. Olguların KKS, serum Mg düzeyleri, yaş ve cinsiyetleri arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate whether there is a relationship between serum magnesium level and coronary calcium score. Materials and Methods: Demographic and clinical characteristics of 133 individuals who presented to the Cardiology and Family Medicine outpatient clinic of Istanbul Training and Research Hospital with chest pain, underwent coronary CT angiography, and had serum magnesium levels checked 3 months before or 3 months after coronary CT angiography for some reason in a 1-year period between 01.04.2023-01.04.2024 were retrospectively analyzed. Serum magnesium levels and CCSs of individuals who met the inclusion and exclusion criteria were recorded. The CCS cataf value was taken as 100. The correlations between CCS, serum magnesium levels, age and gender were analyzed. SPSS 28.0 program was used in the analyses.