Robotik cerrahi yöntem ile transkateter ASD kapatma işlemi yapılan hastaların uzun dönem karşılaştırılması
Comparison of long-term outcomes in patients undergoing transcatheter ASD closure via robotic surgical methods
- Tez No: 892650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER İYİGÜN, DR. TİMUÇİN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: ASD kapatma işleminde; hasta psikolojisi, hastane yatış süreci, hastanın kozmetik endişeleri ve cerrahinin kardiyopulmoner bypass (KPB) gerekliliği göz önünde bulundurulduğunda transkateter yöntemle kapatma ilk tercihtir. Fakat gelişen robotik uygulamalar sayesinde ASD cerrahisinde hastaların hastane yatış süreleri kısalmış, kozmetik sorunlar azalmıştır. Bunun sonucunda hastalar psikolojik olarak kendilerini cerrahiye daha iyi hazırlamışlardır. Biz de bu çalışmamızda robotik yöntem ve transkateter yöntem ile kapatılan ostium sekundum tip ASD hastalarının sonuçlarını karşılaştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve retrospektif olarak planlanan çalışmamızda Ocak 2011- Mart 2024 tarihleri arasında cerrahi ve transkateter olarak ostium sekundum tip ASD defekti kapatılan hastalar tespit edildi. Çalışmamızda, robotik cerrahi yöntemle kapatılan 343 hastanın 45'i sinüs venosus, 6'sı primum, 2'si koroner sinüs tipi ASD olup çalışma dışı bırakıldı. Sekundum ASD tanılı robotik yöntemle kapatılan 290 hasta (Grup I), transkateterle kapatılan 345 hasta (Grup II) olmak üzere toplamda 635 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif demografik verileri, perioperatif verileri ve postoperatif verileri incelendi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalar ortalama 52,5±29,1 ay kadar takip edildi. Her iki grubun demografik verileri, preoperatif, peroperatif ve postoperatif sonuçları analiz edildi. Genel olarak kadın hasta sayısı erkek hasta sayısında fazlaydı. Her iki grup arasında preoperatif EKO bulguları arasında anlamlı bir fark görülmedi. Operatif verilere bakıldığında 103 hastada triküspit kapağa müdahale edilmesi ve cerrahinin KPB gerekliliği nedeniyle işlem süresi Grup I'de Grup II'ye göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p:0,001). Hastane yatış süresi Grup I'de 3,05±0,8 gün iken Grup II'de 2,21±0,7 gündü ve anlamlı olarak Grup I'de Grup II'ye göre daha uzundu (p:0,001). 2019 yılı sonrasındaki hastaların hastane yatış süreleri sırasıyla 2,36±0,5 gün ve 2,21±0,6 gün olup gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (p:0,07). Hastaların 12. ay takiplerinde yapılan ekokardiyografik görüntülemelerine göre her iki grupta da hiçbir hastada rezidü şant görülmedi. Robotik cerrahi yapılan hastaların birinde postoperatif yapılan kontrol görüntülemelerinde rezidü şant görüldü. Bunun üzerine hastanın rezidü defekti, eski port insizyonu 6-8 cm'lik kesiye uzatılarak torakotomi yöntemiyle komplikasyonsuz kapatıldı. Genel hasta popülasyonunda postoperatif TY açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark varken subgrup analizinde her iki grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç: Sekundum ASD hastalığında ilk tedavi seçeneği transkateter yöntemle ASD'nin kapatılmasıdır. Bu yönteme uygun olmayan hastalarda, sekundum ASD tedavisi robotik cerrahi ile yapılabilmektedir. Tecrübeli merkezlerde, robotik cerrahi ile sekundum ASD'si kapatılan hastaların hastanede kalış süreleri, transkateter yöntemle kapatılan hastalar kadar kısalmıştır. Ayrıca robotik cerrahi ile triküspit yetmezliğine başarılı bir şekilde müdahale edilebilmektedir. Yapılan subgrup analizinde robotik cerrahi yapılan hastaların hastane yatış sürelerinin kısaldığı görülmüştür. Transkatater yönteme uygun olmayan hastalarda robotik kalp cerrahisi etkili ve güvenilir bir şekilde uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:In the closure of ASD (Atrial Septal Defect), considering patient psychology, hospital stay duration, cosmetic concerns, and the need for cardiopulmonary bypass (CPB), the transcatheter method is the first choice. However, with the advancement of robotic applications, hospital stays for ASD surgery have decreased and cosmetic issues have been minimized, leading to better psychological preparation for surgery. This study aims to compare the outcomes of patients with secundum-type ASD closed using robotic and transcatheter methods. Materials and Methods:This single-center, retrospective study identified patients who underwent surgical and transcatheter closure of secundum-type ASD between January 2011 and March 2024. Among the 343 patients closed via robotic surgery, 45 had sinus venosus, 6 had primum, and 2 had coronary sinus ASDs and were excluded. A total of 635 patients were included, with 290 in Group I (robotic closure) and 345 in Group II (transcatheter closure). Preoperative demographic data, perioperative data, and postoperative outcomes were analyzed and compared. Results:Patients were followed for an average of 52.5±29.1 months. Demographic data, as well as preoperative, perioperative, and postoperative results, were analyzed for both groups. Generally, there were more female patients than male. No significant differences were observed in preoperative echocardiographic findings. Regarding operative data, the procedure time was significantly longer in Group I compared to Group II due to tricuspid valve interventions and the need for CPB (p: 0.001). The average hospital stay was 3.05±0.8 days in Group I and 2.21±0.7 days in Group II, also significantly longer in Group I (p: 0.001). For patients after 2019, hospital stays were 2.36±0.5 days for Group I and 2.21±0.6 days for Group II, with no significant difference (p: 0.07). At 12 months postoperatively, no residual shunts were detected in either group, though one robotic patient had a residual defect that was successfully closed via thoracotomy. Conclusion:The first treatment option for secundum ASD is transcatheter closure. For patients unsuitable for this method, robotic surgery can effectively treat secundum ASD. In experienced centers, hospital stays for patients undergoing robotic surgery have been shortened to match those undergoing transcatheter methods. Additionally, robotic surgery can successfully address tricuspid insufficiency. Subgroup analysis revealed reduced hospital stays for patients undergoing robotic surgery, confirming its effectiveness and reliability for those unsuitable for transcatheter methods.