Sigara kullanımı ile sistemik inflamatuar indeks(Sİİ) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smoking and systemic inflammatory index (Sİİ)
- Tez No: 892652
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM, DR. İSMAİL GÖKHAN KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Sigara kullanımı ile Sistemik inflamatuar indeks (Sİİ) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı ve alt grup analizi içeren çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sigara Bırakma Polikliniğine, 01.03.2023-01.05.2024 tarihleri arasında başvuran, sigara kullanan, çalışmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 18-45 yaş aralığındaki 117 kişi olgu grubu olarak dahil edildi. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İşyeri Hekimliği ve Aile Hekimliği Polikliniklerine iş yeri taraması ve muayene için başvuran sigara içmeyen 118 kişi kontrol grubu olarak değerlendirildi. Tüm bireylerin yaş, cinsiyet ve sağlıklı dönemlerinde alınan en yakın hemogram verileri alınıp Sistemik İnflamatuar İndeks (Sİİ) değerleri trombosit*lenfosit/nötrofil formülü ile hesaplandı. Sigara içen bireylerin bağımlılık skorları (Fagerström nikotin bağımlık testi), sigara başlama yaşı, içilen süre sigara miktarı (paket/yıl) değerleri hasta takip dosyalarından alındı. İstatistiksel analizleri için SPSS 22.0 programı (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 235 bireyin %51,1'i erkekti (n=120), 118'i sigara kullanım öyküsü olmayanlar bireylerdi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 29,75±8,23 (18-45), %59,3'ü kadındı (n=70). Sigara kullanan grubun yaş ortalamasının 32,61±7,54 (18-45), %61,5'i erkekti (n=72). Olgu grubunun FBNT puanının ortalama 6,81±2,33 olduğu ve %45,3'ünün (n=53) çok yüksek bağımlı kişiler olduğu saptandı. -Grupların trombosit, nötrofil, lenfosit ve Sİİ karşılaştırılmasında hem nötrofil sayısı ve Sİİ değerlerinde olgu grubunun ortalaması kontrol grubunun ortalamasından yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the relationship between smoking and the Systemic Inflammatory Index (SII). Materials and Methods: This is a single-center, retrospective, descriptive study that includes subgroup analyses. A total of 117 individuals aged 18-45 who were smokers and voluntarily agreed to participate in the study were recruited from the Smoking Cessation Clinic at Istanbul University Health Sciences, Istanbul Training and Research Hospital, between March 1, 2023, and May 1, 2024. Additionally, 118 non-smokers who applied for workplace screening and examination at the Occupational Health and Family Medicine Clinics of Istanbul Training and Research Hospital were included as the control group.Data were collected on all participants, including age, gender, and the most recent hemogram results taken during healthy periods. The Systemic Inflammatory Index (SII) values were calculated using the formula platelets × lymphocytes / neutrophils. The dependency scores of the smokers (Fagerström Test for Nicotine Dependence), age of smoking initiation, duration of smoking, and the amount of smoking (pack-years) were obtained from patient follow-up records. Statistical analyses were performed using SPSS 22.0 software (IBM SPSS, Turkey). P-values less than 0.05 were considered statistically significant. Results: This study involved 235 participants, of whom 51.1% were male (n=120), and 118 individuals had no history of smoking. The average age of the control group was 29.75±8.23 years (ranging from 18 to 45), with 59.3% being female (n=70). In contrast, the smoking group had an average age of 32.61±7.54 years (ranging from 18 to 45), with 61.5% being male (n=72). The mean score on the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) in the case group was 6.81±2.33, indicating that 45.3% (n=53) were classified as highly dependent smokers.