Kist hidatik nedeniyle ameliyat edilen hastaların uzun ve kısa dönem sonuçları
Long and short-term outcomes of patients undergoing surgery for hydatid cyst
  1. Tez No: 892691
  2. Yazar: MUSTAFA KORAY DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILGAN TOLGA AKÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç : Karaciğer kist hidatik hastalığının tedavi ve takibinde optimal yaklaşım halen belirsizdir. Cerrahi halen altın standarttır. Bu çalışmada kist hidatik nedeniyle ameliyat edilen hastaların konservatif ve radikal cerrahi prosedürlere göre sonuçlarını, önemli morbiditeler ve nüks hastalık ile ilişkisini ve bunlara etkili, ön gördürücü faktörlerini bularak sonuçların getirdiği tıbbi ve ekonomik zararı azaltabilmek, cerrahi tedavi ve takibinde daha doğru yaklaşımı sağlayabilmek için literatüre katkı sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem : Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ağustos 2011 – Mayıs 2022 tarihleri arasında Karaciğer kist hidatiği nedeniyle cerrahi uygulanan 59 hastanın demografik verileri, preoperatif ve postoperatif laboratuvar sonuçları ve serolojik test sonuçları, radyolojik görüntülemeleri, invaziv işlemleri, medikal tedavileri, ameliyat teknikleri ve bulguları, postoperatif yatış süresi, morbidite ve nüksleri değerlendirilerek detaylı analiz yapıldı. Bulgular : Konservatif cerrahi grubu(Grup 1) 30 , radikal cerrahi grubu(Grup 2) 29 hastadan oluşmaktaydı. Yaş ortalaması konservatif grupta 42,27±17,05, radikal grupta 44,21±13,31 yaştı. Konservatif grupta 15(%50) kadın, 15(%50) erkek, radikal grupta 14(%48,3) kadın, 15(%51,7) erkek hasta mevcuttu(p>0,05). Komplikasyon oranları konservatif grupta % 16,67, radikal grupta % 20,69 olarak belirlendi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The optimal approach to the treatment and follow-up of hepatic hydatid disease remains unclear. Surgery is still considered the gold standard. In this study, we aimed to contribute to the literature by analyzing the outcomes of patients who underwent surgery for hydatid cysts, comparing conservative and radical surgical procedures, assessing the association with significant morbidities and recurrent disease, and identifying predictive factors. Our goal is to reduce the medical and economic burden of these outcomes and to provide a more accurate approach to the surgical treatment and follow-up of this condition. Materials and Methods: The study retrospectively analyzed the data of 59 patients who underwent surgery for hepatic hydatid cysts at the Department of General Surgery, Çukurova University Faculty of Medicine, between August 2011 and May 2022. The data analyzed included demographic information, preoperative and postoperative laboratory results, serological test results, radiological imaging, invasive procedures, medical treatments, surgical techniques and findings, postoperative hospital stay duration, morbidity, and recurrence rates. Results: The patients were divided into two groups: the conservative surgery group (Group 1, 30 patients) and the radical surgery group (Group 2, 29 patients). The mean age was 42.27±17.05 years in the conservative group and 44.21±13.31 years in the radical group. Both groups had a balanced gender distribution, and complication rates were found to be 16.67% in the conservative group and 20.69% in the radical group (p>0.05).