Kliniğimizde yapılan laparoskopik ve açık karaciğer kist hidatik hastalarının karşılaştırılması
Comparison of laparoscopic and open liver hydatid cyst patients performed in our clinic
  1. Tez No: 889649
  2. Yazar: MEHMET KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZGÖNÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT BERHUNİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, karaciğer kist hidatik hastalarında uygulanan laparoskopik ve açık cerrahi yöntemlerinin klinik sonuçları arasındaki farkları ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 01.09.2019 ile 10.08.2023 tarihleri arasında kliniğinizde gerçekleşen karaciğer kist hidatik nedeniyle cerrahi operasyon geçiren 117 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu evrende, belirli dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun olarak seçilen hastalar çalışmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Örneklem, nüks cerrahisi olmayan, laparoskopikten açığa geçilmeyen, beraberinde kolesistektomi yapılmayan, acil rüptüre olmayan ve kisti karaciğer kaynaklı olan 18 yaş üstü hastalardan oluşmaktadır. Bu süreçte hasta dosyalarından alınan veriler, hastanın cerrahi yöntemi, ameliyat süresi, postoperatif yatış süresi, komplikasyonlar ve ağrı skoru gibi faktörleri içermektedir. Bulgular: Postoperatif komplikasyonlar açısından değerlendirildiğinde hastaların toplam 30 (%25.64)'unda komplikasyon görülürken, 87 (%74.36)'sinde komplikasyon görülmemiştir. Ameliyat yöntemi ile ameliyat sonrası komplikasyon oluşma durumu gruplar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamsız (p=0.370) bulunmuştur. Ameliyat yöntemi seçimi komplikasyon gelişmesinde anlamlı bir fark oluşturmamaktadır. Yapılan istatistik analizlerde ameliyat süresi laparoskopik cerrahide açık cerrahiye göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.004). Aynı şekilde laparoskopik cerrahi yaklaşım hastanede kalış süresini kısaltsa da yöntemler arasında hastane yatış süresi değerlendirildiğinde (p=0,39) ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p>0,05). Laparoskopik yöntemde VAS skorunun açık cerrahi tedaviye göre, bakılan her saatte daha düşük olduğu gözlenmiştir ve x ameliyat şekline göre farklı saatlerdeki VAS değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (sırasıyla 1. saat p:0.044, 5. ve 10.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate in detail the differences between the clinical outcomes of laparoscopic and open surgery in patients with hydatid cysts of the liver. Materials and Methods: Between 01/09/2019 and 10/08/2023, 117 patients who underwent surgery for hepatic hydatid cyst in your clinic at the Harran University Faculty of Medicine Hospital were included in the study. In this population, patients selected according to certain inclusion and exclusion criteria formed the sample group of the study. The sample consisted of patients over the age of 18 who did not have a history of recurrent surgery, who did not undergo laparoscopic to open surgery, who did not undergo cholecystectomy, who did not have an urgent rupture, and whose cyst originated from the liver. Data from patient records included factors such as surgical method, operation time, postoperative hospital stay, complications and pain score. Results: Regarding postoperative complications, 30 (25.64%) of the patients had complications, while 87 (74.36%) had no complications. The difference between the surgical method and the occurrence of postoperative complications was found to be statistically insignificant (p=0.370). The choice of surgical method did not make a significant difference in the development of complications. In the statistical analyses, the duration of surgery was found to be statistically significant in laparoscopic surgery compared to open surgery (p=0.004). Similarly, although the laparoscopic approach shortened the length of hospital stay, there was no statistically significant difference between the methods (p=0.39) (p>0.05).