Pandemi döneminde uzaktan eğitimle işlenen laboratuvar dersleri üzerine kimya öğretmen adayları ve öğretim elemanları görüşlerinin belirlenmesi
Determining of the opinions of chemistry teacher candidates and faculty staff on laboratory courses available through distance education during the
- Tez No: 892690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL AYDIN KOCAEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında kimya öğretmenliği adaylarının Covid-19 döneminde laboratuvar derslerinde deneysel uygulamaların etkinliği üzerine derinlemesine bir inceleme yapılması amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasıdır. Tezin örneklemini, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2. 3. ve 4. Sınıfta öğrenim gören Kimya Öğretmenliği öğrencilerinden toplam 30 öğrenci ile 4 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve toplanan veriler içerik analizi ile test edilmiştir. Çevrim içi derslerin avantajları olarak derslerin tekrar izlenebilme olanağının olması, zaman ve ekonomik yönden tasarruf sağlanması, dezavantajları olarak ise deneyleri her öğrencinin kendisinin yapamaması, birebir uygulama gerektiren bir çalışmanın aşamalarının öğrenci tarafından takip edilememesi ve hayal gücü kullanılarak veya öğrencinin zihninde canlandırması ile deneyin anlatılmaya çalışılması buna bağlı olarak istenilen öğrenmenin yeterince sağlanamaması olarak söylenebilmektedir. Ayrıca, çevrim içi ortamda yapılan deneylerin yüz yüze yapılan laboratuvar dersleri kadar etkili olmadığı, ilgili konunun içeriğine uygun olmayan basit deneylerin yapıldığı, uygulama ve pratiklik kısmında ezbere öğrenmelerin oluştuğu, tüm ders boyunca öğrencinin dikkatini vermekte zorlandığı gibi sebepler ise çevrim içi derslerin diğer olumsuz hususları arasında yer almaktadır. Çevrim içi olarak yapılan laboratuvar derslerinde teorik olarak deneyi yapan öğrencilerin aktif kalması, yapılacak deneyle ilgili öğrencilerin daha fazla araştırma yapmaları çevrim içi deneysel içerikli derslerin olumlu yönleriyken derse fazla ilginin olmaması, malzeme temininde yaşanılan zorluklar ve yüz yüze olduğu gibi asla etkili bir ders işlenememesi gibi nedenler çalışmada olumsuz hususlar olarak yer almaktadır. Ayrıca çevrim içi olarak işlenen laboratuvar derslerinin hem öğrenciler hem de öğretim elemanları bakımından internet erişimi, araç-gereç temini gibi ortak sorunların da ortaya çıktığı bilgisine ulaşılmıştır. Tez çalışmasının sonucunda uygulamalı/deneysel laboratuvar dersleri için verimli ve anlaşılabilir, kolay donanımlı yazılımların kullanılması, derse karşı öğrencilerin motivasyonu için ayrıca farklı etkinliklerin düzenlenmesi (deneyi web ortamında öğrencinin kendisinin tasarlaması, deneyin basit yazılımlarla öğrenci tarafından gerçekleştirilmesi gibi) ve bu tür teknolojiyi barındıran yeni nesil öğretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine in depth the effectiveness of experimental practices in laboratory courses of chemistry teacher candidates during the Covid-19 period. The research method is a case study, one of the qualitative research methods. The thesis sample consists of a total of 30 3rd and 4th grade chemistry teaching students from the Faculty oF Education, Çanakkale Onsekiz Mart University and 4 faculty members. In the study, a semistructured interview form was created as a data collection tool and the collected data was tested using content analysis. The advantage of online courses is the ability to rewatch courses. The advantage of online courses is the ability to watch the courses again. The disadvantages are that not every student can carry out the experiments themselves and it is a course of study that requires an individual application.It can be said that the students cannot follow the stages and tries to explain the experiment by using his imagination or imagining the experiment in the student's mind and therefore the desired learning cannot be achieved sufficiently. Additionally, experiments conducted online are not as effective as in-person laboratory courses. Reasons such as simple experiments that do not fit the content, memorization in the application and practical part and the student's difficulty concentrating throughout the lesson are among the other negative aspects of online courses. In online laboratory courses, students conducting theoretical experiments should stay active and research more about the experiment being conducted. While there are positive aspects, reasons such as lack of interest in the course, difficulties in obtaining materials and the inability to conduct effective teaching as in face-to-face classes are included as negative aspects in the study. In addition, it was found that laboratory courses held online caused common problems such as internet access and equipment supply for both students and instructors. It is recommended that the result of the work is the use of efficient, understandable and simply equipped software for applied/experimental laboratory courses. There is also a need to organize various activities to motivate students (e.g. having the student design the experiment themselves on the Internet or having the experiment carried out by the student using simple software) and disseminate new generation teaching methods that include this technology.