Belirsiz mahal belgesel kısa filmi ve çekim süreçleri
Uncertain locale documentary short film and the shooting process
  1. Tez No: 892718
  2. Yazar: YUSUF ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KILIÇ ADİLÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Toplumumuz için en önemli tartışma mevzularının ilk sıralarında gelen 'sokak hayvanları' meselesi için toplum ikiye bölünmüş durumdadır. Sokak Hayvanlarının yaşam alanı ve akıbeti ne olacak sorusu düzenli olarak sorulmakta ve kimi çevrelerce buna cevap aranmaktadır. Belirsiz Mahal başlıklı belgesel, toplumun önemli bir sorununa odaklanarak farkındalık yaratmak ve bu soruya cevaben hem konunun uzmanları ile hem de sokak hayvanları ile içli dışlı çalışmak zorunda olan kimselerle röportajlar yapmak, soruna ve sorunun çözümüne dair cevaplar bulma yolunda adımlar atmak amacıyla üretilmiştir. Belgesel, sokak hayvanlarının yaşam alanları, hakları ve toplumda yarattığı veya yaratma ihtimali olan sorunlar üzerine üzerine derinlemesine bir inceleme sunmaktadır. Uzmanlar, sokak hayvanlarının sokakta mı yoksa barınakta mı olması gerektiği konusunda farklı görüşler ortaya koymaktadır. Kimi uzmanlar, barınakların hayvanlara daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayabileceğini savunurken, diğerleri ise sokakların doğal yaşam alanları olduğunu ve hayvanların burada özgürce dolaşması gerektiğini öne sürmektedir. Halkın görüşleri de belgeselde yer almaktadır. Bazıları sokak hayvanlarının barınaklarda korunması gerektiğini düşünürken, diğerleri onların doğal ortamlarında yaşamaları gerektiğine inanmaktadır. Belgesel, sokak hayvanlarının itlaf edilmesi uygulamasını da sorgulamaktadır. Uzmanlar, bu yöntemin etik olup olmadığını tartışırken, halk ise duygusal ve insani bir bakış açısıyla bu konuya yaklaşmaktadır. Belgesel, izleyicilere sokak hayvanlarının yaşam koşullarıyla ilgili derinlemesine düşünme fırsatı sunmaktadır. Toplumda farkındalık ve değişim yaratma potansiyeline sahip olan belgesel, sokak hayvanlarının hakları ve yaşam koşulları konusunda toplumsal bir tartışma başlatmaktadır. Bu tartışma, daha insani ve etik çözümlerin bulunmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of“street animals”stands among the foremost debated topics in our society, dividing the community into two camps. The question of what will be the living space and fate of street animals is regularly posed, and some circles are actively seeking answers to this question. The documentary titled“Belirsiz Mahal”is produced with the aim of creating awareness by focusing on this significant societal issue and conducting interviews with both experts in the field and individuals who are intimately involved with street animals to seek solutions to the problem. The documentary offers an in-depth examination of the living spaces, rights, and potential issues posed by street animals in society. Experts present varying opinions on whether street animals should reside in the streets or in shelters. While some argue that shelters can provide better living conditions for animals, others contend that streets are their natural habitats where they should roam freely. The views of the public are also featured in the documentary, with some advocating for the protection of street animals in shelters while others believe they should live in their natural environments. Furthermore, the documentary questions the practice of euthanizing street animals. While experts debate the ethics of this method, the public approaches the issue with emotional and humane perspectives. The documentary provides viewers with an opportunity to deeply contemplate the living conditions of street animals. With the potential to create awareness and drive change in society, the documentary initiates a societal debate on the rights and living conditions of street animals, contributing to the search for more humane and ethical solutions.