Duloksetinin antikanser aktivitelerinin skov-3 ve huvechücrelerinde araştırılması
Investigation of the anti-cancer activities of duloxetine in skov-3 and huvec cells
  1. Tez No: 892717
  2. Yazar: FATMA KALAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ovaryum kanseri pek çok ülkede kadınlarda en ölümcül kanserler arasında kabul edilmektedir. Güncel kemoterapi yöntemleri yetersiz kaldığı için yeni tedavi yöntem-leri araştırılmakta ve yeni ilaçların keşfedilmesi hayati önem taşımaktadır. Anjiyoje-nez, önceden var olan damarlardan yeni kan damarları büyümesini kapsayan fizyolojik bir süreçtir. Aniyojenezin tümör oluşumu ve metastazdaki rolünün keşfi yeni antianji-yogenik tedaviler için yol gösterici olmuştur. Antidepresan olarak kullanılan Duloksetin, bir serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörüdür ve kanser hastalarındaki depresyonun tedavisinde sıklıkla reçete edilen bir ilaçtır. Bu tez çalışmasında duloksetinin SKOV-3 (ovaryum kanserli hücre hattı) ve HUVEC (insan göbek kordonu toplar damarından elde edilmiş endotel hücreleri) hüc-releri üzerindeki hücre çoğalmasını engelleyici etkisi mitokondriyal aktivite testi olan MTT ve ROS testleri ile, sitotoksik etkisi laktat dehidrojenaz (LDH) testi ile anjiyoje-nez üzerine etkisi ise HUVEC hücreleri kullanılarak yapılan tüp oluşum deneyi ile araştırılmıştır. MTT, LDH ve ROS test sonuçlarına göre duloksetinin SKOV-3 ve HU-VEC hücrelerinde doza ve zamana bağlı olarak etki gösterdiği ve HUVEC hücrelerinde tüp oluşumunu bozduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is considered among the deadliest cancers in women in many co-untries. Since current chemotherapy methods are insufficient, new treatment methods are being investigated and the discovery of new drugs is vital. Angiogenesis is a phy-siological process that involves the growth of new blood vessels from pre-existing vessels. The discovery of the role of aniogenesis in tumorigenesis and metastasis has provided dance for new antiangiogenic therapies. Duloxetine, used as an antidepressant, is a serotonin-norepinephrine reuptake in-hibitor and is a frequently prescribed drug for the treatment of depression in cancer patients. In this thesis study, the cell proliferation inhibitory effect of duloxetine on SKOV-3 (ovarian cancer cell line) and HUVEC (endothelial cells obtained from hu-man umbilical cord vein) cells was evaluated by MTT and ROS tests, which are mi-tochondrial activity tests, and its cytotoxic effect was evaluated by lactate dehydroge-nase (LDH) tests. ) test and its effect on angiogenesis was investigated by tube forma-tion experiment using HUVEC cells. According to MTT, LDH and ROS test results, it was observed that duloxetine had a dose- and time-dependent effect on SKOV-3 and HU-VEC cells and disrupted tube formation in HUVEC cells.