Sağlık sektöründe çalışanlarının iş stresi ve gastrointestinal rahatsızlıklarının obezite ile ilişkisi: eliminasyon diyetinin etkileri
The relationship between work stress and gastrointestinal complaints and obesity in healthcare workers: Effects of the elimination diet
- Tez No: 892730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin konusu; eliminasyon diyeti uygulanan fazla kilolu yetişkinlerin, iş stresi, gastrointestinal şikayetleri ve kilo kayıplarının incelenmesidir. Bu çalışmanın önemi: eliminasyon diyeti uygulanan fazla kilolu yetişkinlere ait is stresi, gastrointestinal şikayetleri ve kilo kayıplarının değerlendirmesine yönelik literatürdeki boşluğun doldurulmasına katkı sağlamış olmasıdır. Bu araştırmanın amacı, eliminasyon diyetinin fazla kilolu bireylerdeki etkilerini, sistematik bir şekilde incelemek ve değerlendirilen veriler doğrultusunda sonuçlara ulaşmaktır. Bu aştırmanın yöntemi; uygun katılımcıların seçilmesi, katılımcıların başlangıçta demografik özellikleri, iş stresi, beden kitle indeksleri, gastrointestinal şikayetlerinin tespit edilmesi, sekiz hafta boyunca eliminasyon diyetinin uygulanması, diyet sonrası takip ölçümlerinin tespit edilmesi, verilerin analizi ve sonuçların karşılaştırılmasıdır. Araştırmada deney grubu ve kontrol grubu üzerinden elde edilen bilgiler analiz edilecektir. Bu çalışmada, literatürde yapılan araştırmaların bulguları gözden geçirilerek, özellikle gluten, süt ürünleri ve FODMAP'ler gibi belirli gıdaların eliminasyonuyla ilgili etkileri ele alınmaktadır. Bu amaçla, İstanbul'da Le Bella Health Diyet Danışmanlık Merkezi hastalarından deney grubu için 51 ve kontrol grubu için 51 birey olmak üzere 102 katılımcıya öncelikle anket tekniği uygulanmış, sekiz hafta boyunca takip ölçümleri alınarak veri seti oluşturulmuş ve bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, eliminasyon diyetlerinin bazı bireylerde gastrointestinal semptomları azaltabileceğini ve kilo kaybını teşvik edebileceğini göstermektedir. Ancak, bu etkilerin bireyler arasında değişkenlik gösterebileceği ve uzun vadeli etkilerinin belirsiz olduğu vurgulanmaktadır. Aynı zamanda, eliminasyon diyeti uygulanan katılımcılarda algılanan iş stresi yükselse de gastrointestinal şikayetler azalmaktadır. Anahtar Kelimeler Eliminasyon diyeti, gastrointestinal şikayetler, iş stresi, kilo kaybı, obezite
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to examine the work stress, gastrointestinal complaints and weight loss of overweight adults on an elimination diet. The importance of this study is that it contributed to filling the gap in the literature regarding the evaluation of work stress, gastrointestinal complaints and weight loss in overweight adults on an elimination diet. The aim of this research is to systematically examine the effects of the elimination diet on overweight individuals and to reach conclusions in line with the evaluated data. The method of this research is to select suitable participants, determine the demographic characteristics, work stress, body mass indexes and gastrointestinal complaints of the participants at the beginning, apply the elimination diet for eight weeks, determine the follow-up measurements after the diet, analyze the data and compare the results. In the research, the information obtained from the experimental group and control group will be analyzed. This study reviews the findings of studies in the literature and addresses their effects on the elimination of certain foods, especially gluten, dairy products and FODMAPs. For this purpose, the survey technique was first applied to 102 participants, 51 for the experimental group and 51 for the control group, among the patients of Le Bella Health Diet Counseling Center in Istanbul, and a data set was created by taking follow-up measurements for eight weeks and the findings were obtained. Research results suggest that elimination diets may reduce gastrointestinal symptoms and promote weight loss in some individuals. However, it is emphasized that these effects may vary between individuals and their long-term effects are uncertain. At the same time, although perceived work stress increased in participants on an elimination diet, gastrointestinal complaints decreased. Keywords Elimination diet, gastrointestinal plaints, obesity, weight loss, work stress