Fazla kilolu ve obez kadınlarda alt üriner sistem semptomları, vücut farkındalığı, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lower urinary tract symptoms, body awareness, physical activity and quality of life in overweight and obese women
- Tez No: 892771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA KİLOATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
TÜRKÇE ÖZET Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, fazla kilolu ve obez kadınlarda alt üriner sistem semptomları (AÜSS), vücut farkındalığı, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Ayrıca, çalışmamıza normal kilolu kadınları da dahil ederek, kilonun bu faktörler üzerindeki etkisini karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya, 18 yaş üstü ve menopoza girmemiş 238 kadın katılımcı dahil edildi. Değerlendirme sürecinde öncelikle katılımcıların demografik ve klinik verileri toplandı. Alt üriner sistem semptomlarının değerlendirilmesinde Çekirdek Alt Üriner Sistem Semptom Skoru (CLSS) ve Aşırı Aktif Mesane Anketi (AAM-V8) kullanıldı. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi - Kısa Formu (UFAA), vücut farkındalıkları Vücut Farkındalık Anketi (VFA) ve yaşam kaliteleri Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği - Kısa Formu ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The primary objective of this study was to investigate the relationship between lower urinary tract symptoms (LUTS), body awareness, physical activity, and quality of life in overweight and obese women. Additionally, we aimed to compare the effects of body weight on these factors by including normal-weight women in our study. Materials and Methods: This study was conducted at Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital. The study included 238 female participants who were over 18 years old and had not entered menopause. During the evaluation process, demographic and clinical data of the participants were collected. The Core Lower Urinary Tract Symptom Score (CLSS) and Overactive Bladder Questionnaire (OAB-V8) were used to assess lower urinary tract symptoms. The participants' levels of physical activity were evaluated using the International Physical Activity Questionnaire - Short Form (IPAQ-SF), body awareness was assessed with the Body Awareness Questionnaire (BAQ), and quality of life was measured using the World Health Organization Quality of Life Scale - Short Form (WHOQOL-BREF).