Yerleşik yabancıların yerel siyâsete ilişkin algı, deneyim ve görüşleri: Alanya-Milliyetçi Hareket Partisi örneği (2014-2024)
Perception, experience and opinions of foreign residents regarding local politics: Alanya-Nationalist Movement Party example (2014-2024)
  1. Tez No: 892176
  2. Yazar: MURAT KEÇİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE MÜŞERREF GEZGÜÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu yüksek lisans tezi; Türk milliyetçiliğinin siyâsî temsilcisi olan Milliyetçi Hareket Partisinin, bir turizm destinasyonu olan Alanya'daki belediyecilik pratiklerini, Avrupa orijinli yerleşik yabancıların bakış açılarını ve yaşanmış deneyimlerini merkeze alarak incelemektedir. Yerleşik yabancıların; yerel yönetim yetkilileri, kurumları ve karar alma-uygulama süreçleri ile etkileşimlerini ve ilişkilerini nasıl anlamlandırdıklarına odaklanmaktadır. Eşitlik, kapsayıcılık ve çeşitliliğe değer verme perspektifinden yaklaşıldığında, daha modern ve nitelikli bir kent yönetimi için yerleşik yabancıların sağlayabileceği bir dizi potansiyel fayda, bu tez çalışmasının yürütülmesindeki ana motivasyon unsuru olmuştur. Bu çalışma netîcesinde, yerel siyâsetin, siyâsî partilerin yerel yönetimlere dönük yaklaşım, eylem plânı ve politikalarının yanı sıra yerel siyâset-yerleşik yabancı ilişkilerinin daha nitelikli bir zemîne kavuşturulmasına yönelik fikir ve öneriler getirilmesi amaçlanmıştır. Yerleşik yabancıların sunduğu farklı perspektifler ve yaşanmış deneyimler; yerel siyâsete ilişkin genellikle alışılagelmiş, göz ardı edilen veyâ yeterince dikkâte alınmayan sorunları ve ihtiyaçları ortaya çıkarmaktadır. Avrupa orijinli yerleşik yabancılar; yerel siyâsetteki aksaklıkların çözümüne katkıda bulunabilecek çok çeşitli beceriler, deneyimler ve kültürel birikimler getirmektedirler. Söz konusu çeşitlilik; görünmez olanı görünür kılma, bütüncül bakış açısı kazandırma, katılımcı politikalar ve etkin çözümler geliştirme noktasında katkı sunmaktadır. Tüm kent sâkinlerinin çeşitli güçlü yönlerinden yararlanan iş birliğine dayalı, topluluk odaklı bir yerel siyâset anlayışını teşvîk etmektedir. Çalışmanın kavramsal çerçevesini ve teorik arka plânını oluşturmak üzere ihtiyaç duyulan ikincil veriler, literatür taraması ve doküman analizi yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Alan araştırması evresinde, ele alınan konuya ilişkin yaşanmış deneyimlerin, algı ve bakış açılarının keşfedilip derin ve incelikli bir anlayış kazanılması üzere nitel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Alan araştırmasına âit birincil veriler, Batı Avrupa'nın muhtelif ülkelerinden göçüp Alanya'da uzun süreli ikâmet eden yirmi iki yerleşik yabancı ve üç belediye üst yöneticisi ile yüz yüze derinlemesine mülâkâtlar yapılması sûretiyle toplanmıştır. Alanya-MHP örneğinde yerleşik yabancı deneyimleri, ulusötesi göçmenlerin ev sâhibi toplumla sosyâl birlikteliğinde ve yerel siyâsî aktörlerle ilişkisinde ters düşme ya da ayrımcılık türünden menfî bir durumun söz konusu olmadığını göstermektedir. Bir diğer yandan da yerel aktörlerin ideolôjik ve doktriner değerlendirme yapmaya yarayacak kalite ve kalibreden ne denli uzak olduğuna dâir çarpıcı veriler sunmaktadır. Siyâset açısından bakıldığında, bu çalışma, yerel siyâset alanında teori ve pratik arasında gerekli füzyonun yaratılmasına ilişkin ihtiyâcı vurgulamaktadır. Aynı biçimde yerleşik yabancıların bir sosyâl sermâye olarak değerlendirilip iyi yönetişim uygulamalarının paydaşı kılınması ve olumlu politika çıktılarına dönüştürülmesinin eksikliğini ve dahi gerekliliğini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the municipality practices of the Nationalist Movement Party (alternatively translated as Nationalist Action Party; Turkish: Milliyetçi Hareket Partisi, known by the acronym MHP), the political representative of Turkish nationalism, in Alanya, a tourism destination, by focusing on the perspectives and lived experiences of foreign residents of European origin. It focuses on how foreign residents make sense of their interactions and relationships with local administration authorities, institutions and decision-making-implementation processes. Approached from the perspective of valuing equality, inclusiveness and diversity, a number of potential benefits that foreign residents can provide for a more modern and qualified city management have been the main motivation for conducting this thesis study. As a result of this study, it is aimed to bring ideas and suggestions to provide a more qualified basis for local politics, political parties' approach, action plans and policies towards local administrations, as well as local politics-foreign resident relations. The different perspectives and lived experiences offered by foreign residents; it reveals problems and needs related to local politics that are often habitual, ignored or not taken into sufficient consideration. Foreign residents of European origin; they bring a wide range of skills, experiences and cultural background that can contribute to resolving flaws in local politics. The diversity in question; it contributes to making the invisible visible, gaining a holistic perspective, and developing participatory policies and effective solutions. It promotes a collaborative, community-oriented understanding of local politics that draws on the diverse strengths of all urban residents. The secondary data needed to create the conceptual framework and theoretical background of the study were obtained using literature review and document analysis methods. In the field research phase, a qualitative research design was used to explore lived experiences, perceptions and perspectives on the subject under discussion and gain a deep and nuanced understanding. Primary data for the field research was collected by face-to-face in-depth interviews with twenty-two foreign residents who immigrated from various countries of Western Europe and resided in Alanya for a long time and three municipality senior managers. In the Alanya-MHP example, foreign residents' experiences show that there is no negative situation such as conflict or discrimination in the social unity of transnational immigrants with the host society and their relations with local political actors. On the other hand, it provides striking data on how local actors are far from the quality and caliber that would be useful for ideological and doctrinal evaluation. From a political perspective, this study emphasizes the need to create the necessary fusion between theory and practice in the field of local politics. Likewise, it reflects the deficiency and even the necessity of considering foreign residents as social capital and making them stakeholders in good governance practices and translating them into positive policy outcomes.