The effect of extracellular vesicles of rhus Coriaria L. on wound healing
Rhus Coriaria L.' den elde edilen ekstraselüler veziküllerin yara kapanması üzerindeki etkisi
- Tez No: 892840
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yaralar, travmanın doğrudan bir sonucu olarak veya diyabet, venöz/arteriyel yetmezlik , immünolojik hastalıklar gibi altta yatan hastalık süreçleri nedeniyle meydana gelen yaralanmalar, aksamalar, canlı dokuda meydana gelen hasarlardır. Yaralar akut ve kronik olarak sınıflandırılır. Akut yaralar genellikle 3-4 hafta içinde iyileşen yaralanmalardır. Bu süre zarfında kronik yaralar iyileşmez. Yara iyileşmesi, vücudun iyileşmek için doku rejenerasyonu ve doku onarımı dahil olmak üzere iki farklı mekanizmayı kullandığı karmaşık bir biyolojik ve fizyolojik süreçtir. Yara iyileştirme tedavisinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Türkiye'de halk arasında yara tedavisinde uzun yıllardan beri şifalı bitkiler kullanılmaktadır. Sumak olarak bilinen Rhus coriaria L. (Anacardiaceae), Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, özellikle de Gaziantep'te geleneksel olarak yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Sumak ekstraktının yara iyileştirici etkisi önceki çalışmalarda belgelenmiştir, ancak sumak ekstraselüler vezikülleri henüz araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amaçları sumak bitkisinden hücre dışı keseciklerin izolasyonu ve tanımlanması için bir protokol geliştirmek ve daha sonra hücre canlılığı ve çoğalması, hücre göçü gibi in vitro testlere dayanarak SECV'lerin yara iyileştirme etkisini değerlendirmektir. Tez kapsamında yarık deneyi, hücre göçü testi, hücre toksisite testi, anjiyogenez testi ve gen ekspresyon profilleme yapılmıştır. Sonuçlara göre SECV'lerin hücre göçünü çoğalmasını ve yara iyileşmesini tetiklediği; Öte yandan sumak EV'ler anjiyogenezde çok önemli bir rol oynamadığı gözlemlenmiştir. Gen ekspresyonu analiziyle hücre göçü ve anti-inflammasyonu artırdığı sonuçları bulunmuştur. Deneyler sumak EV'lerin potansiyel bir yara iyileştirme destekleyicisi olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, sumak EV'lerinin yara kapanmasında umut verici olduğu çıkarımı yapılmıştır. Bu çalışma, sumaktan türetilen EV'lerin ve yara iyileşmesi üzerindeki potansiyel etkilerin araştırılmasında öncü bir çalışma olarak görülebilir. Bu çalışmaya in vivo çalışmalar eklenebilir ve gelecekte mekanizmaların aydınlatılmasıyla daha yeni yaklaşımlarla geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Wounds are injuries, disruptions, or damage to living tissue that occur as a direct result of trauma or due to underlying disease processes such as diabetes, venous/arterial insufficiency, or immunological diseases. Wounds are classified as acute and chronic. Acute wounds are injuries that usually heal within 3-4 weeks. During this time, chronic wounds do not heal. Wound healing is a complex biological and physiological process in which the body uses two different mechanisms to heal, including tissue regeneration and tissue repair. The history of wound healing treatment dates back to ancient times. Medicinal plants have been used in wound treatment among the people in Turkey for many years. Rhus coriaria L. (Anacardiaceae), known as sumac, is traditionally used in the treatment of wounds and burns in the Southeastern Anatolia Region of Turkey, especially in Gaziantep. The wound healing effect of sumac extract has been well documented in previous studies, but sumac extracellular vesicles have not been studied yet. Therefore, the objectives of this study are to develop an optimized protocol for the isolation and identification of extracellular vesicles from sumac plant and then evaluate the wound healing effect of SECVs based on in vitro tests including cell viability and proliferation, cell migration, wound healing assay, tube formation assay, and gene expression analysis. According to the results, it is observed that SECVs enhance cell migration, proliferation, and healing capacity of wound-associated cells. On the other hand, it is found that SECVs do not induce the angiogenesis of the endothelial cells. Furthermore, qPCR results showed that genes related cell migration and anti inflammation were upregulated as a result of SECV treatment. Therefore, all the results indicate that SECVs have a promising potential in terms of providing successful wound healing process. In conclusion, the presented study will be a valuable precursor in searching SECVs and the potential effects on wound healing. With new developing techniques, the mechanisms might understood better and the application of SECVs' effect might reinforced via in vivo studies.