Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nden bir grup kadın figürini
A Group of female figurines from the Bodrum Museum of Underwater Archaeology
  1. Tez No: 892876
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın konusu, 1962-2009 yılları arasında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne satın alma, bağış ve istirdat yolları ile kazandırılan bir grup kadın figürininin farklı açılardan incelenmesidir. Tez kapsamı dönemsel olarak sınırlandırılmış, Geç Klasik-Hellenistik-Roma Dönemlerine tarihlenen kadın figürinleri ele alınmıştır. Söz konusu eserlerin buluntu yerleri belirlenemediği için tek bir merkez/atölye çerçevesinde değerlendirme yapmak mümkün olmamış, genel bir inceleme ile Karia koroplastiği çalışmaları için bazı sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında öncelikle Bodrum yarımadası ile müzenin içerisinde bulunduğu Bodrum Kalesi tarih ve arkeolojisinden bahsedilmiştir. Sonrasında figürinler teknik, tipolojik, ikonografik ve stilistik açılardan incelenmiş ve bu kriterler göz önünde bulundurularak her bir eser için bir tarihleme önerisi yapılmıştır. Figürinlerin ait oldukları dönemlerdeki beğeni algısı ve kadınların estetik zevkleri doğrultusunda dönemin kıyafet, aksesuar, başlık tercihleri literatürde yer alan bu konudaki çalışmalar ile kıyaslanarak incelenmiştir. Ayrıca Karia bölgesinin dini, siyasal, kültürel ve toplumsal hayatında figürinlerin nasıl bir yer kapladığı ile ilgili bazı fikirler öne sürülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse from different perspectives a group of female figurines acquired by the Bodrum Museum of Underwater Archaeology between 1962 and 2009 through purchase, donation and reclamation. The scope of the study is limited chronologically and includes female figurines from the Late Classical-Hellenistic-Roman periods. Since it was not possible to determine the findspots of the objects in question, it was not possible to carry out an evaluation within the framework of a single site/workshop, but a general analysis was carried out and an attempt was made to draw some conclusions for the Carian coroplastic studies. The study first discusses the history and archaeology of the Bodrum peninsula and Bodrum Castle, where the museum is located. The figurines are then analysed technically, typologically, iconographically and stylistically, and a dating proposal is made for each object on the basis of all these criteria. With regard to the tastes of the periods to which the figurines belong and the aesthetic preferences of the women, the clothing, accessories and headdresses of the period are analysed, taking into account the studies on this subject in the literature. In addition, some ideas about the place of the figurines in the religious, political, cultural and social life of the Carian region are tried to be put forward.