Linguistic analysis of metaphors about femicide and violence against women in social media within the conceptual blending theory framework
Kavramsal harmanlama kuramı çerçevesinde sosyal medyada kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin metafor kullanımlarının dilbilimsel çözümlemesi
- Tez No: 892889
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR İBE AKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sosyal medya, kullanıcıların kendilerini toplum ve yasaların belirlediği sınırlar olmaksızın özgürce ifade etmelerine olanak tanımaktadır. Sosyal medya tarafından sağlanan bu özgürlük, gerçek dil kullanıcıları tarafından gerçek dilin üretilmesini ve kullanılmasını güdülemekte ve desteklemektedir (Wodak, 2011: 36). Bu çalışmada sosyal medya üzerinden gönderi sıklığı, beğeni sayısı gibi nicel veri ile gönderilerin içeriği ve etiketlerin anlamları gibi nitel veriyi incelerken hem niteliksel hem de niceliksel verinin çözümlenmesi aşamasında MAXQDA yazılımından yararlanılmıştır. Elde edilen verideki“kadına yönelik şiddet”ve“kadın cinayetleri”kavramsal metaforları, Kavramsal Harmanlama Kuramı (Conceptual Blending Theory - Fauconnier and Turner, 1998; 2002) çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda elde edilen metaforlar dört zihinsel alan (iki girdi alanı, bir kapsayıcı alan ve bir harmanlama alanı) içeren kavramsal bir işlemle belirlenmiştir. Belirlenen metaforların yorumlanması aşamasında, sosyal eşitsizliği oluşturmada söylem yapılarının rolünü araştıran Eleştirel Söylem Çözümlemesinden (Critical Discourse Analysis) yararlanılmıştır. Eleştirel Söylem Çözümlemesi Kuramı çerçevesinde nispeten daha az ilgi gören metafor olgusu, Charteris-Black'e (2004: 28) göre tutarlı bir gerçeklik görüşü ile ilgili olduğu için Eleştirel Söylem Çözümlemesinin merkezinde yer almalıdır. Bu bağlamda, kavram ve argüman oluşturmanın temel bir aracı olarak kabul edilen metafor, sosyal bağlamdaki anlam oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Bu açıdan gerçekliğin sistematik olarak düzenlenmiş bir gösterimi olan metaforun ideolojik bir olgu olduğu da alanyazında ifade edilmektedir (Hodge and Kress, 1993: 15; Chilton and Lakoff, 1995: 56). Bu çalışmada Kavramsal Harmanlama Kuramı ile belirlenen“kadına yönelik şiddet”ve“kadın cinayetleri”kavramsal metaforlarının ideolojik boyutu, sosyal medya söyleminde ne tür çerçeveler ve imge şemaları etrafında biçimlendiği ve bunların nasıl yorumlandığı Eleştirel Söylem Çözümlemesi Kuramı (van Dijk, 1995; 2002; 2009) çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın temel bulguları göstermektedir ki“kadına yönelik şiddet”ve“ kadın cinayetleri”kapsamında elde edilen metaforlar Kavramsal Harmanlama Kuramı çerçevesinde ele alındığında ortaya çıkan zihinsel alanlar“kadın”,“erkek”ve“ülke”kavramlarıyla ilgili metaforların incelenmesini de gerekli kılmış, bu boyutta yer alan ideolojik gösterimlerin cinsiyete göre benzerlikler ve farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media allows users to express themselves freely without the limits set by society and laws. This freedom provided by social media motivates and supports the production and use of real language or naturally occurring language by real language users (Wodak, 2011: 36). In this study, MAXQDA software was used to analyze both qualitative and quantitative data while examining quantitative data such as the frequency of posts on social media and the number of likes, as well as qualitative data such as the content of the posts and the underlying meanings of the tags. The conceptual metaphors of“violence against women”and“femicide”in the data obtained was discussed within the framework of Conceptual Blending Theory (Fauconnier and Turner, 1998; 2002). In this context, the metaphors obtained were determined through a conceptual process involving four mental spaces (two input spaces, a generic space and a blending space). During the interpretation of the determined metaphors, Critical Discourse Analysis was used, which investigates the role of discourse structures in creating social inequality. According to Charteris-Black (2004: 28), metaphor, which has received relatively little attention within the framework of Critical Discourse Analysis Theory, should be at the center of Critical Discourse Analysis since it is related to a consistent view of reality. Metaphor, which is considered a basic tool for creating concepts and arguments, contributes to the formation of meaning in the social context, so it is a systematically organized representation of reality and it is ideological in a way (Hodge and Kress, 1993: 15; Chilton and Lakoff, 1995: 56). In this study, the ideological dimension of the conceptual metaphors of“violence against women”and“femicide”determined by the Conceptual Blending Theory, what kind of frames and image schemes they are formed around in social media discourse, and how they are interpreted were discussed within the framework of the Critical Discourse Analysis Theory (van Dijk, 1995; 2002; 2009). The basic findings of the study show that when the metaphors obtained within the scope of“violence against women”and“femicide”are considered within the framework of Conceptual Blending Theory, the resulting mental spaces necessitate the examination of metaphors related to the concepts of“woman”,“man”and“country”, and in this dimension it has been observed that ideological representations show similarities and differences across genders.