Kırım'ın Osmanlı'dan kopuşu: Siyasi-diplomatik süreç (1768-1792)
The secession of crimea from the ottoman empire: The Political-diplomatic process (1768-1792)
  1. Tez No: 892890
  2. Yazar: DENİZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALAADDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
18. yüzyılda Avrupa'da siyaset sahasında önemli değişimler meydana gelmiştir. Çok taraflı savaşlar kıtadaki dengeyi büyük oranda değiştirerek güçler dengesinin Doğu Avrupa'ya kaymasına neden olmuştur. Bu bağlamda doğuda güçlenen Rusya nüfuz alanlarını güneye doğru genişletmeye başlayınca Osmanlı Devleti ile karşılaşması kaçınılmaz hale gelmiştir. Yüzyılın son çeyreğinde meydana gelen karşılaşmada en önemli konu ise Kırım olmuştur. Kırım'ın 1774 yılında imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması'yla bağımsız olması ve sonraki aşamada 1792'deki Yaş Antlaşması'na kadar adım adım Rus ilhakı bazı Osmanlı kesimlerini hayli etkilemiştir. Bu süreçteki deneyimlerle devletin gücünü yitirdiğine kanî olan Osmanlılar reform hareketlerine yönelmiştir. Bu bağlamda söz konusu hareketlerin siyasi açıdan en dikkat çekeni geleneksel diplomasiden modern diplomasiye geçiş olmuştur. Tez çalışmasında Osmanlı Devleti'nin modern diplomasi sistemini benimsemesinde Rusya'yla yaşanan Kırım krizinin katkısının ne ölçüde olduğu tartışılmaktadır. Bunun için Osmanlı ve Rusya arasında 1768-1792 yılları arasında yapılan müzakerelerde Kırım meselesi siyaset ve diplomasi bağlamında ele alınmaktadır. Bu noktada çalışmanın tezi, söz konusu müzakerelerden elde edilen tecrübenin Osmanlı diplomasini olgunlaştırarak bir sonraki seviye olan modern diplomasiye geçişini desteklemesidir. Tarihsel analiz yöntemiyle ele alınan tez konusunda Türk ve Rus kaynakları karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde 15. yüzyıldan 1768 yılına değin Osmanlı- Rus ilişkileri özellikle antlaşmalar odağında ele alınırken 18. yüzyılda Avrupa'da meydana gelen siyasi ve diplomatik gelişmelerde sürece eklenmiştir. İkinci bölümde Kırım'ın bir kriz hâline geldiği Küçük Kaynarca Antlaşması aşamasında (1768-1774) Osmanlı-Rus müzakerelerine odaklanılmıştır. Üçüncü bölümde ise 1774'te bağımsız olan Kırım'ın müstakil bir hanlıktan Rus ilhakına kadar olan süreçteki müzakereler incelenmiştir. Son bölümde ise 1792'de Yaş Antlaşması'yla Kırım'ın Rusya'ya ilhakının tam olarak tanınması sürecindeki müzakereler konu edilmiştir. Sonuç olarak Osmanlı Devleti'nin modern diplomasiye geçişinde Kırım krizinin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The 18th century saw significant changes in the political sphere in Europe. The multilateral wars significantly altered the balance of power on the continent and led to a shift in the balance of power towards Eastern Europe. In this context, it was inevitable that Russia, which was growing stronger in the east and expanding its sphere of influence to the south, would encounter the Ottoman Empire. The most important issue in this encounter, which took place in the last quarter of the century, was the Crimea. The independence of Crimea with the Treaty of Küçük Kaynarca signed in 1774 and the subsequent gradual Russian annexation until the Treaty of Yaş in 1792 severely affected some Ottoman parts. Convinced that the state had lost its power due to the experiences in this process, the Ottomans turned to reform movements. In this context, the most politically notable of these movements was the transition from traditional to modern diplomacy. The dissertation discusses the extent to which the Crimean crisis with Russia contributed to the Ottoman Empire's adoption of the modern diplomatic system. To this end, the Crimean question is placed in the context of politics and diplomacy in the negotiations between the Ottoman Empire and Russia between 1768-1792. At this point, the thesis argues that the experience gained from these negotiations matured Ottoman diplomacy and supported its transition to the next stage, modern diplomacy. The work, which uses the method of historical analysis, examines Turkish and Russian sources comparatively. The first part of this four-part study examines Ottoman-Russian relations from the 15th century to 1768, focusing on the treaties and adding political and diplomatic developments in 18th-century Europe. The second part focuses on Ottoman-Russian negotiations during the Küçük-Kaynarca Treaty (1768-1774), when Crimea became a crisis. The third part examines the negotiations during the process from Crimea becoming independent in 1774 to its annexation by Russia from an independent khanate. The final section examines the negotiations during the process of full recognition of the annexation of Crimea by Russia with the Treaty of Jassy in 1792. As a result, it is shown that the Crimean crisis effectively accompanied the Ottoman Empire's transition to modern diplomacy.