Alzheimer Rat Modelinde Taurin Uygulamasının Bilişsel Fonksiyonlar, Apoptoz, MikroRNA-34a, İnflamasyon ve Oksidatif Stres Belirteçleri Üzerine Etkisi
The Effect of Taurine Administration on Cognitive Functions, Apoptosis, MicroRNA-34a, Inflammation and Oxidative Stress Markers in Rat Model of Alzheimer
  1. Tez No: 892912
  2. Yazar: BURAK KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Çalışmamızda intraserebroventriküler (isv) Amiloid Beta 1-42 (Aβ1-42) uygulaması ile sıçanlarda oluşturulmuş Alzheimer benzeri hastalık modelinde taurinin; öğrenme-bellek, apoptoz, miR-34a, oksidatif stres ve inflamasyon üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Wistar Albino cinsi 30 adet erkek sıçan; kontrol, taurin, Aβ1-42 ve Aβ1-42+taurin olmak üzere dört gruba ayrıldı. Aβ1-42 ilgili gruplara isv (bilateral, toplam:10μg/10μl) olacak şekilde uygulandı. İsv Aβ1-42 uygulamaları sonrasında taurin de ilgili gruplara 250 mg/kg/gün olacak şekilde oral (gavaj ile), 32 gün boyunca verildi. 14.-18.günler ve 28.-32.günler arasında iki kere Morris Su Tankı (MST) testi yapıldı. 33. günde sakrifiye edilen hayvanların beyin dokularında proapoptotik bax, aktif kaspaz-3 (cleaved caspase-3) ve antiapoptotik bcl-2 proteinleri Western blot yöntemiyle, bcl-2 gibi antiapoptotik proteinlerle ilişkisi bulunan ve genellikle apoptotik etkili olduğu düşünülen miR-34a, qPCR ile değerlendirildi. Bunlara ek olarak total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) gibi oksidatif süreçle ilişkili parametreler ve TNF-α, IL-1β ve IL-10 gibi inflamatuar süreçle ilişkili parametreler ELISA ve kolorimetrik yöntemler gibi spektrofotometrik analizlerle çalışıldı. Bulgular: 14.-18. günler arasında yapılan MST testi 5.günde Aβ1-42 grubunun hedef kadranda geçirdiği (probe test) sürenin, kontrol grubuna göre anlamlı olarak kısa olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aim to evaluate the effects of taurine on learning and memory, apoptosis, miR-34a, oxidative stress and inflammation in Alzheimer's-like disease model induced by intracerebroventricular (icv) administration of Amyloid Beta 1-42 (Aβ1-42) in rats. Methods: 30 male Wistar Albino rats were divided into four groups as control, taurine, Aβ1-42 and Aβ1-42+taurine. Icv Aβ1-42 (bilateral, total: 10μg/10μl) was admnistrated to related groups. After icv Aβ1-42 administrations, taurine was administrated to related groups via oral gavage at dose 250 mg/kg/day for 32 days. Morris Water Maze (MWM) test was performed twice between days 14-18 and 28-32. On day 33, rats were sacrificed. After that proapoptotic bax, cleaved caspase-3 and antiapoptotic bcl-2 proteins were analyzed by Western Blot technique in the brain tissues. miR-34a, which is associated with antiapoptotic proteins such as bcl-2 and is generally considered to have apoptotic effects, was analyzed by qPCR. Oxidative process parameters such as total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS), malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) and inflammatory process parameters such as TNF-α, IL-1β and IL-10 were evaluated by spectrophotometric assays such as ELISA and colorimetric methods. Results: On 5th day of the MWM test performed between days 14-18, the time spent in the target quadrant (probe test) of the Aβ1-42 group was significantly shorter than the control group (p0,05).