Koroner arter hastalarında cinsel fonksiyon ve yaşam kalitesi
Sexual function and quality of life in patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 892934
  2. Yazar: HİLAL ŞEN KESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, koroner arter hastalığı olan bireylerin cinsel fonksiyon ve yaşam kalitesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini 1 Şubat -30 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde yer alan bir vakıf üniversite hastanesinde kardiyoloji polikliniğine başvuran ve/veya kardiyoloji kliniğinde tedavi gören koroner arter hastalığı tanılı 710 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi, Uluslararası Erektil İşlev Formu ve Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Hastaların kalp yaşam kalitesi genel ortalaması 1,39±0,73, erkek hastaların erektil fonksiyon ortalaması 13,41±10,40, kadın hastaların cinsel fonksiyon indeksi toplam ortalaması 27,78±31,43 olarak belirlendi. Ayrıca; kadın cinsel fonksiyon indeksi ile kalp yaşam kalitesi ve erektil fonksiyon ile kalp yaşam kalitesi arasındaki neden sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizleri anlamlı bulundu (F=104,860; p=0,000
Özet (Çeviri)
The study was conducted descriptively and cross-sectionally to determine the sexual function and quality of life of individuals with coronary artery disease. The sample of the study consisted of 710 patients diagnosed with coronary artery disease who applied to the cardiology outpatient clinic and/or received treatment in the cardiology clinic at a foundation university hospital in Istanbul between February 1 and May 30, 2024. The data of the study were collected using the Patient Information Form, Female Sexual Function Index, International Erectile Function Form and Heart Quality of Life Scale. The data obtained in the study were evaluated in a computer environment using the IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) statistical program. The patients' overall heart quality of life average was determined as 1.39±0.73, the erectile function average of male patients was determined as 13.41±10.40, and the total sexual function index average of female patients was determined as 27.78±31.43. In addition; regression analyses performed to determine the cause and effect relationship between female sexual function index and cardiac quality of life and between erectile function and cardiac quality of life were found to be significant (F=104.860; p=0.000