İlkokul görsel sanatlar dersinde eğitsel oyunlarla bir uygulama örneği
An application example with educational games method in primary visual arts lesson
  1. Tez No: 913773
  2. Yazar: TUĞÇE KALFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitsel oyunların ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin görsel sanat çalışmalarına katkısı olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma kapsamında geliştirilen üç eğitsel oyun ve sonrasında gerçekleştirilen görsel sanat çalışmalarına yönelik uzman görüşlerinin, araştırmacı gözlemlerinin ve öğrenci görüşlerinin neler olduğu her üç oyun açısından değerlendirilmiştir. Araştırma, araştırmacı ve tez danışmanı tarafından geliştirilen üç eğitsel oyun, 2022-2023 eğitim- öğretim yılı ve Ankara'da özel bir kurumda okuyan 3. sınıf öğrencileriyle sınırlandırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden örnek olay yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın puanlanmasında kullanılan ölçek Yılmaz ve İnceağaç'ın (2017)“Görsel Sanatlar Eğitimi Uygulamalarında Edebiyat Ürünlerinin Etkisini Belirlemeye Yönelik Dereceli Puanlama Anahtarının (Rubrik) Geliştirilmesi”adlı ölçek geliştirme makalesindeki dereceli puanlama anahtarına ''Biçimsel İfade'' maddesi eklenerek kullanılmıştır. Diğer veri toplama araçları ise, uygulamaya katılan öğrencilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacının derslerde gözlemlerini not aldığı yapılandırılmamış gözlem tekniğidir. Veri toplama araçlarından Dereceli Puanlama Anahtarı ile elde edilen veriler, bilgisayar ortamına geçirilip ortalamaları alınarak araştırmanın nicel bulgularına ulaşılmıştır. Eğitsel Oyunların Öğrenci Resimlerine Etkisini Belirlemeye Yönelik Uzman Görüşlerine İlişkin Sonuçlara bakıldığında en fazla sayıda kriterde başarı sağlayan oyun sırasıyla ''Torbamdaki Kelimeler'',“Bil Bakalım”ve“Harflerden Öyküye-Öyküden Resme”oyunu olmuştur. Dereceli puanlama anahtarındaki kriterlerin her birinde, sınıf ortalaması üç oyunda da orta düzeyin üzerindedir. Öğrenci görüşmelerine dayalı sonuçlara göre ise en çok ilgi duydukları oyun görsel algının geliştirilmesine yönelik olan ''Bil Bakalım'' oyunu olmasına karşın, uzman değerlendirmelerine göre, ''Torbamdaki Kelimeler'' oyununun ardından yapılan resimler, fark anlamlı olmamakla birlikte daha başarılı çıkmıştır. Araştırma sonucunda, oyunların içeriği ile resimlerdeki görsel ifade başarısı arasında pozitif bir bağ olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal whether educational games contribute to the visual art studies of 3rd grade primary school students. For this purpose, the expert opinions, researcher observations and student opinions regarding the three educational games developed within the scope of the research and the subsequent visual art works were evaluated in terms of all three games. The research was limited to three educational games developed by the researcher and the thesis advisor, 2022-2023 academic year and 3rd grade students studying in a private institution in Ankara. The case study method, one of the qualitative research designs, was used in the research. The scale used in scoring this research was used by adding the item“Formal Expression”to the rubric in Yılmaz and İnceağaç's (2017) scale development article titled“Development of the Rubric for Determining the Effect of Literary Products in Visual Arts Education Practices”. Other data collection tools are the semi-structured interview form applied to the students participating in the application and the unstructured observation technique in which the researcher notes her observations in the lessons. The data obtained through Rubric, one of the data collection tools, was transferred to the computer environment and averaged to obtain the quantitative findings of the research. When we look at the Results of Expert Opinions on Determining the Effect of Educational Games on Students' Drawings, the game that achieved success in the highest number of criteria was“Words in My Bag”,“Guess”and“From Letters to Story - From Story to Painting”, respectively. In each of the criteria in the rubric, the class average is above the average level in all three games. According to the results based on student interviews, although the game they were most interested in was the“Guess”game, which is aimed at developing visual perception, according to expert evaluations, the pictures made after the“Words in My Bag”game were more successful, although the difference was not significant. As a result of the research, it was seen that there was a positive connection between the content of the games and the success of visual expression in the pictures.