İlahiyat, tıp ve mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilerde dini hayatın boyutları üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparative research on the dimensions of religious life of the students of divinity. Medicine and engeneering faculties
- Tez No: 89304
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı farklı alanlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerini dînî hayat ve boyutları açısından karşılaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle, dindarlık ve dindarlığın boyutları ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler, daha sonra tesbit edilen bu ilişkilerin öğrenim alanları açısından nasıl gerçekleştiği ele alınmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, Selçuk Üniversitesine bağlı İlahiyat, Mühendislik, Tıp Fakülteleri ile Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji ve Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümlerinin bütün sınıflarından tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 898 öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Dokuz Eylül Üniversite İlahiyat Fakültesinden bir grup öğretim üyesinin geliştirdiği Dînî Hayat Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study to make a comparision between the university students at the different faculties from the point of religious life and its dimensions. For this purpose, first of all, it has been researched relationship between religiosity and demographic variables (such as gender, age, marital status, family religiosity, taking religious education, kind of religious education, desire to choose academic field) and then it has been also looked up how these relations occurred according to the different academic fields. The sampling group of the study (n=898) has been randomly selected from the pool of freshmen, sophomore, junior and senior students who study at several faculties and departments of the Selçuk University such as Divinity', Engineering, Medicine, Sociology and Psychological Consultation and Guidance in Education. The instrument used for gathering data was Religious Life Inventor} which was constructed and developed by a group of member of Divinity Faculty of Dokuz Eylül University.