Duygu düzenleme güçlüğü ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracılık rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between emotion regulation difficulties and perfectionism
- Tez No: 893194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada duygu düzenleme güçlüğü ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracılık rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan 18-50 yaş aralığında olan bireyler (n = 320) oluşturmaktadır. Katılımcılar Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü-Kısa Formu, Büyük Üçlü Mükemmeliyetçilik Ölçeği-Kısa Formu ve Kısaltılmış Öz-şefkat Ölçeği kullanılarak değerlendirilmişlerdir. Bu çalışmada betimsel istatistikler, fark analizleri, verilerin normal dağılımlarının incelenmesi, korelasyon analizleri bilgisayar ortamında verilerin girildiği SPSS 26 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Yapısal eşitlik modellerinin aracılık analizleri ise (mediation effect) Lisrel 8.80 ile yapılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, Pearson Korelasyon ve yapısal eşitlik yöntemlerinden faydalanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda duygu düzenleme güçlüğü ile mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide öz-şefkatin dolaylı etkisinin ve aracılık rolünün anlamlı olduğu bulunmuştur. Araştırma sonrası sağlanan bulgular, mevcut literatür ışığında tartışılıp çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between difficulties in emotion regulation and perfectionism. The sample of the study consisted of individuals between the ages of 18-50 living in Istanbul (n = 320). Participants were evaluated using the Demographic Information Form, Difficulties in Emotion Regulation-Short Form, Big Tree Perfectionism Scale-Short Form and Abbreviated Self-Compassion Scale. In this study, descriptive statistics, difference analyses, examination of normal distribution of data, correlation analyses were performed using SPSS 26 package program in which data were entered in a computer environment. Mediation analyses of structural equation models (mediation effect) were performed using Lisrel 8.80 Independent sample t-test, Pearson correlation and structural equation methods were used in the analysis of data. As a result of the analysis, it was found that the indirect effect and mediating role of self-compassion in the relationship between emotion regulation difficulties and perfectionism was significant. The findings obtained after the research were discussed in the light of the current literature and various suggestions were made.