Transkateter aort kapak implantasyonu yapılan hastalarda mitral ve triküspid kapak patolojilerinin işlem öncesi ve sonrası takip ekokardiyografi parametrelerinin sağkalım üzerine etkisinin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of the impact of pre- and post-procedure echocardiographic parameters on survival in patients undergoing transcatheter aortic valve implantation with concomitant mitral and tricuspid valve pathologies
  1. Tez No: 893262
  2. Yazar: MEHMET RUHAT KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YAVUZGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, kliniğimizde Aralık 2012-Ekim 2021 tarihlerinde, başarılı transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ) yapılan hastalarda, işlem öncesi ve işlem sonrası yapılan ekokardiyografi (EKO) parametrelerinin retrospektif incelenerek, takipte mitral yetersizliği (MY) ve triküspid yetersizliği (TY) ciddiyetinin değişimini, değişimin ön gördürücülerini ve MY, TY ciddiyetinin işlem öncesi ve sonrası sağkalım ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışma tek merkezli, retrospektif, gözlemsel nitelikte tasarlandı. Hasta verileri hastane elektronik dosya sistemi, poliklinik dosyaları ve epikriz raporlarından alındı. İşlemden önce yapılan EKO baz alınarak, hastalar MY ve TY ciddiyetlerine göre kategorize edildi. Hastaların EKO parametreleri işlem sonrası 0-3. ay erken dönem ve 3.-12. ay geç dönem olacak şekilde analiz edildi. Primer sonlanım, kalp yetersizliği nedenli hastaneye yatış ve tüm nedenlere bağlı mortalitenin birleşik sonlanımı olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmamıza 183 hasta dahil edildi. Hastalar, 120 (66,3%) MY yok/hafif, 61 (33,7%) MY orta/ciddi, 131 (72%) TY yok/hafif, 51 (28%) TY orta/ciddi olarak kategorize edildi. Hastaların ortalama yaşı 77,6±6 ve 44,3% erkek idi. Medyan 2,26 yıl (9,5-50,1 ay) yıl takipte hastaların 68'i (37,2%) primer sonlanıma ulaştı. MY yok/hafif grubunda 37 (30,8%), MY orta/ciddi grubunda 30 (49,2%) hastada primer sonlanım gerçekleşti (p:0,02). TY yok/hafif grubunun 45'i (34,4%), TY orta/ciddi grubun 23'ü (45,1%) primer sonlanıma ulaştı (p: 0,23). 1 yıllık primer sonlanım tüm hastalarda 26 (14,2%), MY yok/hafif grubunda 13 (10,8%), MY orta/ciddi grubunda 13 (21,3%) iken (p:0,008), TY yok/hafif grubunda 17 (12,9%), TY orta/ciddi grubunda 9 (17,6%) (p:0,24) izlendi. Cox regresyon analizinde işlem öncesi MY ve TY ciddiyetinin primer sonlanımla ilişkili olmadığı gözlendi (sırasıyla; HR:1.75, CI:0.627- 4.928, p:0,28 ve HR:1.35, CI: 0.81-2.23, p:0,24). İşlem sonrası erken dönemde MY'si iyileşen hasta sayısı 35 (20,3%) (p:
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The relationship between concomitant mitral regurgitation (MR) and tricuspid regurgitation (TR) and prognosis in patients undergoing transcatheter aortic valve implantation (TAVI) remains controversial. The aim of our study is to evaluate the changes in MR and TR, identify predictors of change and assess the relationship between the severity of MR and TR and both pre-procedural and post-procedural survival in patients who underwent successful TAVI. Methods: The study was designed as a single-center, retrospective, observational study and ethical consent was approved. Retrospective analysis was performed on echocardiographic parameters of 183 patients who underwent successful TAVI between December 2012 and October 2021.The patients was classified as pre-procedural period, early-term (0-3 months) post-procedural period,and late-term (3-12 months) post-procedural period. Patients were categorized as having no/mild MR (120, 66.3%) or moderate/severe MR (61, 33.7%), and as having no/mild TR (131, 72%) or moderate/severe TR (51, 28%). The primary endpoint was defined as a composite of hospitalization due to heart failure and all-cause mortality. Results: The median follow-up duration was 2.26 years, during which 68 patients (37.2%) reached the primary endpoint.In the no/mild MR group,the primary endpoint was reached in 37 patients (30.8%), while in the moderate/severe MR group, 30 patients (49.2%) reached the primary endpoint (p: 0.02). Among patients in the no/mild TR group, 45 (34.4%) reached the primary endpoint, while 23 (45.1%) patients in the moderate/severe TR group reached the primary endpoint (p: 0.23). Adjusted analyses did not show a significant association between the severity of pre-procedural MR or TR and the primary endpoint (HR:1.75;95% CI:0.62- 4.92;p: 0.28 and HR:1.35;95% CI:0.81-2.23;p: 0.24, respectively). In the early post-procedural period, 35 patients (20.3%) showed improvement in MR severity (p: