Boş zaman tüketicilerinin yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Olimpik kış festivali örneği
The investigation of the relationship between leisure time consumers' levels of life quality and happiness: Olympic winter festival example
- Tez No: 576124
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA, DOÇ. DR. MUTLU TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı boş zaman tüketicilerinin yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve yaşam kalitesi ve mutluluğun demografik özelliklere göre farklılaşma durumunun belirlenmesidir. Araştırmada, araştırma amaçlarına uygun olarak“Tanımlayıcı (Betimsel) ve İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Erzurum ilinde gerçekleştirilen Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivaline izleyici olarak katılan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, bu katılımcılardan basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 414 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF-TR): YKÖ”ve“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu (OMÖ-K)”kullanılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 paket programında yapılmıştır. Tanımlayıcı veri analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma analizlerinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, değişkenler arasındaki farklılıkları incelemek için t-Testi ve ANOVA uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Testi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Ayrıca çoklu karşılaştırmalar için Tukey testi kullanılmıştır. Çalışmamız bulgularına göre, katılımcıların yaşam kalitesi ve mutluluk düzeylerinin medeni durum, meslek ve gelir gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Diğer bir bulgumuzda, yaş ile yaşam kalitesi ve mutluluk arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. YKÖ alt faktörleri ve toplam puan ortalamaları çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda mutluluk üzerinde anlamlı bir etki sergilemişlerdir ve mutluluk puan ortalamalarındaki değişimin % 45'ini açıklamaktadır. Dahası, YKÖ ve Mutluluk Ölçeği arasındaki ilişkiyi göstermek için yapılan korelasyon analizi sonucunda, YKÖ ve ile Mutluluk Ölçeği arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, YKÖ alt faktörlerinin ve toplam puan ortalamalarının katılımcıların mutlulukları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve katılımcıların yaşam kalitesi düzeyleri arttıkça mutluluk düzeylerinin arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the relationship between leisure time consumers' levels of life quality and happiness and to determine the state of differentiation according to the demographic characteristics of quality of life and happiness. In the research,“Descriptive (Figurative) and Relational Search Model”was used in accordance with research purposes. The universe of the study is composed of individuals participating as viewer in the European Youth Olympic Winter Festival in Erzurum. The sample of the study consisted of 414 people selected by simple random sampling method from the participants. As a data collection tool,“Personal Information Form”,“Short Form of Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF-TR): QLS”and“Oxford Happiness Scale Short Form (OHS-S)”was used. The analysis of the data was carried out using computer SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 package program. In the descriptive data analysis, frequency, percentage, mean and standard deviation analyzes were used. In the analysis of the data, t-Test and ANOVA were applied to examine the differences between the variables. Pearson Correlation Test and Multiple Linear Regression Analysis were applied to examine the relationships between variables. Tukey test was also used for multiple comparisons. According to the findings of our study, it was found that the levels of quality of life and happiness of participants differed according to the variables such as marital status, occupation and income. In another finding, it was determined that there was a positive relationship between age and quality of life and happiness. The sub-factors of QLS and total score averages have a significant effect on happiness as a result of multiple linear regression analysis and explained % 45 of the change in average of happiness scores. As a result of the correlation analysis made to show the relationship between QLS and Happiness Scale, it was determined that there was a significant positive high level relationship between QLS and Happiness Scale. As a result, QLS sub-factors and total score averages have a significant effect on participants' happiness and it was found that as the levels of life quality of the participants increased, their happiness levels increased.