Bireylerin katılım sigortacılığını tercih etme eğilimleri: Katılım bankası müşterileri örneği
The tendencies of individuals to prefer participation insurance: The case of participation bank customers
- Tez No: 893356
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsan hayatı boyunca pek çok eylemi gerçekleştirirken çeşitli risklerle karşılaşabilir. Edinilen varlıkların, yapılan yatırımların ve benzeri durumların getirdiği risklere karşı korunmak, geçmişten günümüze çeşitli yöntemlerle sağlanmıştır. Bu risk koruma çabalarının içinde önemli bir yere sahip olan sigorta kavramı, belirli bir prim(katkı) karşılığında oluşabilecek zararların tazmin edilmesini amaçlar. Ancak, konvansiyonel sigorta uygulamalarının İslam hukukuna aykırı yönleri bulunması, İslami hassasiyeti olan bireyler için riskten korunma ihtiyacını karşılayamamıştır. Bu bağlamda, İslam hukukuna uygun bir alternatif olarak ortaya çıkan tekâfül sigortası, yardımlaşma, dayanışma, katkı ve ortaklık prensibine dayalı bir sigorta türü olarak tanımlanabilir. İslami sigorta olarak da adlandırılan tekâfül, İslam hukuk kurallarına uygun bir şekilde işler. Bu sigorta türü, bireyler arasında dayanışma ve karşılıklı yardımlaşma prensiplerini esas alarak riskten korunmayı hedefler. Bu sayede, İslami hassasiyetlere sahip olan bireyler, geleneksel sigorta yöntemlerinden farklı bir çözüm bulma imkânına sahip olmuşlardır. Türkiye'de katılım sigorta sektörünün ilerlemesi, tekâfül sigortacılığının daha yaygın bir hale gelmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, bu çalışma, İslami sigorta sisteminin işleyiş prensiplerini ve geleneksel sigorta ile arasındaki farkları detaylı bir şekilde ele almaktadır. Buna ek olarak; bankasürans kavramı açıklanarak, tekâfül sigortasında bankasüransın rolü ve önemi üzerinde durulmuş ve pazar payı verileri tablolar ile desteklenerek açıklanmıştır. Son bölümde ise bireylerin tekâfül sigortası konusunda bilgi düzeylerinin ölçülmesi için anket uygulanmıştır. Araştırmamız, nicel araştırma deseni kapsamında yürütülmüştür. Nicel araştırma tekniklerinden biri olan anket yöntemi kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma, temel olarak sayısal verilerin toplanması ve analiz edilmesini gerektiren bir yöntem sunmaktadır. İslami finans kuruluşları, bu araştırma sonuçlarına dayanarak müşteri bilincini artırmak, kararsızlık ve belirsizlikleri gidermek için çeşitli stratejileri benimsemeleri gerektiği düşünülmektedir. Eğitim, bilgilendirme, şeffaflık, medya ilişkileri ve acentelerin eğitimi gibi alanlarda yapılan çalışmalar, şirketler için potansiyel müşterilere daha etkili bir şekilde ulaşmalarına, müşteri tabanını genişletmelerine ve sektörde daha rekabetçi bir konum elde etmelerine olanak tanıyabileceği gibi sektörde güvenin artmasına ve İslami sigorta ürünlerine olan talebin yükselmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout one's life, individuals may encounter various risks while engaging in numerous activities. The protection against risks associated with acquired assets, investments, and similar circumstances has been historically achieved through various methods. The concept of insurance holds a significant place in these risk mitigation efforts, aiming to compensate for potential losses in exchange for a specific premium (contribution). However, conventional insurance practices have been found to be incompatible with Islamic law, rendering them inadequate for individuals with Islamic sensitivities in meeting their risk protection needs. In this context, Takaful insurance emerges as an Islamic law-compliant alternative, characterized by a culture of solidarity, mutual assistance, donation, and partnership. Also known as Islamic insurance, Takaful operates in accordance with Islamic legal principles. This type of insurance aims to provide risk protection based on the principles of solidarity and mutual assistance among individuals. Consequently, individuals with Islamic sensitivities have the opportunity to find a different solution than traditional insurance methods. The advancement of the participation insurance sector in Turkey is crucial for the widespread adoption of Takaful insurance. In this regard, this study comprehensively explores the operational principles of Takaful insurance and highlights the differences between Takaful and conventional insurance. Additionally, the concept of“Bancassurance”is explained, focusing on the role and importance of Bancassurance in Takaful insurance, supported by market share data presented in tables. The final section includes the results of a survey conducted to measure individuals' knowledge levels about Takaful insurance. Our research follows a quantitative research design, conducting interviews using the quantitative research technique of the survey method. Quantitative research involves the collection and analysis of numerical data. Based on the research findings, Islamic financial institutions are advised to adopt various strategies to enhance customer awareness and address uncertainty. Initiatives in areas such as education, information dissemination, transparency, media relations, and agent training are believed to enable companies to reach potential customers more effectively, expand their customer base, and achieve a more competitive position in the industry. Additionally, such efforts are anticipated to contribute to increased trust in the sector and a rise in demand for Islamic insurance products.s.