Şizofreni hastalarında akut aerobik egzersiz ile bilişsel işlev performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between acute aerobic exercise and cognitive function performance in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 957093
  2. Yazar: AYŞE HANDENUR BAYRAKTAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUVAN TUĞBA ÖZEL KIZIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Şizofrenide temel belirtilerden biri kabul edilen bilişsel bozulma, işlevsellik üzerinde en belirleyici semptomlar arasındadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin bilişsel bozulmalar üzerindeki etkisinin sınırlı olması, alternatif yaklaşımlara olan ilgiyi artırmış ve bu bağlamda egzersiz, potansiyel etkili bir yöntem olarak öne sürülmüştür. Aerobik egzersiz, hem sağlıklı bireylerde hem de şizofreni hastalarında bilişsel işlevleri iyileştirebilecek umut verici bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Kronik egzersizin bilişsel faydaları bilimsel alanyazında tutarlı biçimde belgelenmiş olsa da, son yıllarda tek bir aerobik egzersiz seansının— akut egzersizin— bilişsel performans üzerinde olumlu etkiler yaratabileceğine dair bulgular da artış göstermektedir. Ancak, akut aerobik egzersizin şizofreni hastaları üzerindeki etkilerini doğrudan inceleyen çalışmalar oldukça sınırlıdır. Buradan yola çıkılarak planlanan bu çalışma, şizofreni hastalarında akut aerobik egzersizin bilişsel performans üzerindeki etkisini sağlıklı bireylerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi; şizofreni ve sağlıklı kontrol gruplarını bilişsel performans ve aerobik uygunluk açısından karşılaştırmayı ve şizofreni grubunda aerobik uygunluk düzeyi ile klinik semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 29'u şizofreni hastası ve 29'u sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 58 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Deney deseni en az bir hafta ara ile olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. İlk oturumda şizofreni hasta grubuna Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği; sağlıklı gruba ise Montgomery ve Åsberg Depresyon Ölçeği verilmiş ve her iki gruba da Herkes için Egzersize Hazırbulunuşluk Anketi, Uluslararası Fiziksel Aktiviteye Katılım Anketi Kısa Formu, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, Statik ve Dinamik Solunum Fonksiyon Testleri ve hastaların aerobik uygunluğunu değerlendirmek için Kardiyopulmoner Egzersiz Testi (KPET) uygulanmıştır. İkinci oturumda ise egzersiz öncesi ve sonrası tüm katılımcılara Stroop TBAG formu, İz Sürme Testi (İST), Sayı Menzili Testi (SMT), Sözel Akıcılık Testi (SAT), Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST) uygulanmıştır. Egzersiz uygulaması, KPET bulguları temel alınarak planlanmış olup, ısınma ve soğuma bölümleriyle birlikte toplam 35 dakika süren orta şiddette aerobik egzersiz, bisiklet ergometresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Egzersiz öncesi ve sonrası bilişsel test skorlarındaki değişimler tekrarlı ölçümler ANOVA testi kullanılarak; aerobik uygunluk ile hastalık şiddeti ve bilişsel işlevler arasındaki ilişkiler korelasyon testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Şizofreni hasta grubunun aerobik uygunluk ve bilişsel test performansları sağlıklı kontrol grubuna kıyasla düşük bulunmuştur. Her iki grupta da egzersiz sonrasında Stroop TBAG, İST, SMT ve SAT test performanslarında egzersiz öncesine kıyasla iyileşme olduğu saptanmıştır. Ancak bu iyileşmelerin dereceleri gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Her iki grupta da yalnızca İST testinin bir alt boyutunda ve SBST performansında egzersiz öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Ayrıca, şizofreni hasta grubunda aerobik uygunluk ile hastalık şiddeti ve bilişsel işlevler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç: Çalışma sonuçları önceki alanyazınla uyumlu biçimde, aerobik egzersizin tek bir seans uygulandığı durumda bile bilişsel işlevlere olumlu etkisinin olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca bu çalışmanın bulguları akut egzersizin şizofrenide farklı birçok bilişsel alana olumlu etki göstermesi açısından önem taşımaktadır. Bununla birlikte, şizofreni grubunun akut egzersizden kontrol grubuyla benzer düzeyde faydalandığı anlaşılmaktadır. Elde edilen bulgular, akut egzersizin şizofreni hastalarında da bilişsel işlevleri destekleyici bir müdahale yöntemi olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Ayrıca, kardiyovasküler hastalıklar ve mortalite açısından prognostik öneme sahip olan aerobik uygunluk düzeyi bakımından şizofreni grubunun dezavantajlı konumda olduğu saptanmış ve bu doğrultuda destekleyici müdahalelere ihtiyaç duyulduğunun tekrar altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Cognitive impairment, that is one of the core features of schizophrenia, is among the most critical symptoms affecting functional outcomes. The limited efficacy of traditional treatment approaches in addressing cognitive deficits has increased interest in alternative strategies, with exercise emerging as a potentially effective method in this context. Aerobic exercise is regarded as a promising strategy for improving cognitive functions in both healthy individuals and patients with schizophrenia. While the cognitive benefits of chronic exercise are well-documented in the literature, recent findings also suggest that even a single session of aerobic exercise—referred to as acute exercise—may have positive effects on cognitive performance. However, studies directly investigating the effects of acute aerobic exercise in individuals with schizophrenia remain scarce. Therefore, the present study aims to evaluate the impact of acute aerobic exercise on cognitive performance in patients with schizophrenia in comparison to healthy controls; to compare cognitive performance and aerobic fitness between schizophrenia and control groups; and to examine the relationship between aerobic fitness and clinical symptomatology within the schizophrenia group. Materials and Methods: A total of 58 participants were included in the study, comprising 29 individuals diagnosed with schizophrenia and 29 healthy volunteers. The experimental design consisted of two sessions conducted at least one week apart. In the first session, the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and the Calgary Depression Scale for Schizophrenia were administered to the schizophrenia group, while the Montgomery–Åsberg Depression Rating Scale was applied to the healthy group. Additionally, all participants completed the Exercise Readiness Questionnaire for Everyone, the International Physical Activity Questionnaire – Short Form, and the Montreal Cognitive Assessment (MoCA). Static and dynamic pulmonary function tests were conducted, and aerobic fitness was evaluated using the Cardiopulmonary Exercise Test (CPET). In the second session, cognitive assessments—including the Stroop TBAG form, Trail Making Test (TMT), Digit Span Test (DST), Verbal Fluency Test and Öktem's Auditory Verbal Learning Test (AVLT)—were administered to all participants before and after the exercise session. The exercise session was planned based on CPET findings and consisted of a moderate-intensity aerobic exercise performed on a cycle ergometer, lasting 35 minutes including warm-up and cool-down phases. Changes in cognitive test scores before and after exercise were analyzed using repeated measures ANOVA, while the relationships between aerobic fitness, symptom severity, and cognitive functions were examined using correlation analyses. Results: The schizophrenia group had worse aerobic fitness and cognitive test performance. In both groups, improvements were observed in the Stroop TBAG, TMT, DST, and VFT performances following exercise session. However, the magnitude of these improvements did not differ significantly between the groups. In both groups, no statistically significant pre- to post-exercise change was detected in one subcomponent of the TMT and in the performance of the Öktem's AVLT. Additionally, no significant correlations were found between aerobic fitness and either symptom severity or cognitive functions in the schizophrenia group. Conclusions: The study findings, in line with the existing literature, indicate that even a single session of exercise can have beneficial effects on cognitive functions, highlighting the significance of acute exercise in positively influencing various cognitive processes in individuals with schizophrenia. Furthermore, the results suggest that patients with schizophrenia benefited from acute exercise to a similar extent as healthy controls. These findings support the consideration of acute exercise as a viable intervention strategy to enhance cognitive functioning in individuals with schizophrenia. Additionally, the schizophrenia group was found to be disadvantaged in terms of aerobic fitness, which holds prognostic importance for cardiovascular disease and mortality risk. This result underscores the need for supportive interventions aimed at improving aerobic fitness in this population.