Kürek sporcularında vücut bileşimi ve performans ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body composition and performance in rowing athletes
  1. Tez No: 893373
  2. Yazar: MELİKE EZGİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma kürek sporcularının vücut bileşimleri ile su performansı arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Sinop 1853 Spor Kulübü sporcularından antrenman yaşı en az 3 yıl olan, haftada minimum 4 gün antrenman yapan, 15-19 yaş aralığında 8 erkek, 7 kız adölesan sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcularda, sağlıklı olmak, kronik veya akut hastalığı olmamak ve herhangi bir nedenle oluşmuş sakatlığa bağlı hareket kısıtlılığı olmamak koşulları aranmıştır. Sporcuların vücut kompozisyonu ölçümleri Inbody 120 Bioelektrik İmpedans Vücut Kompozisyon Analizörüyle belirlenmiştir. Sporcuların su performansının alınabilmesi için 2000 metre boyunca düz bir şekilde, yarış temposunda kürek çekmeleri istenmiş ve süreleri Delta LP-60 marka kronometre kullanılarak tespit edilmiştir. Katılımcıların ortalama ve standart sapmaları SPSS 22 paket program kullanılarak hesaplanmıştır. Kürek sporcularına ait vücut kompozisyonu ortalama değerleri; kızlar için, vücut ağırlığı 62,34±7,76 kg, vücut yağ oranı %25±4,22, vücut yağ ağırlığı 15,74±4,22 kg, iskelet kas ağırlığı 25,84±3,12 kg, beden kitle indeksi 23,11±1,86 olarak erkekler için; vücut ağırlığı 71,02±4,22 kg, vücut yağ oranı %6,77±3,34, vücut yağ ağırlığı 4,82±2,47 kg, iskelet kas ağırlığı 37,78±2,50 kg, beden kitle indeksi 20,95±1,32 olarak hesaplanmıştır. Kadın katılımcılara ait veriler incelendiğinde, 2000 m süreleri ile boy, vücut ağırlığı ve iskelet kas ağırlığı arasında negatif yönde bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, boy, vücut ağırlığı, yaş ve iskelet kas ağırlığı yükseldikçe performans süresinin düştüğü söylenebilir. Erkek katılımcılara ait veriler incelendiğinde ise böyle bir fark gözlemlenmemiştir. Cinsiyete göre veri dağılımına bakıldığında erkeklerin kadınlardan daha iyi performansa sahip olduğu gözlemlenmiştir. Boy, vücut ağırlığı, yaş ve iskelet kas ağırlığı yükseldikçe performans süresi pozitif yönlü değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between body composition and water performance of rowing athletes. 8 male and 7 female adolescent athletes aged 15-19 years with a training age of at least 3 years and training at least 4 days a week from Sinop 1853 Sports Club participated in the study voluntarily. The athletes were required to be healthy, not to have any chronic or acute disease and not to have any mobility restriction due to any injury for any reason. Body composition measurements of the athletes were determined by Inbody 120 Bioelectrical Impedance Body Composition Analyzer. İn order to obtain water performans of the athletes they were requested to row along 2000 m straight, at race pace and their times were determined using a delta LP-60 brand chronometer. The mean and standard deviation of the participants were calculated using SPSS 22 package program. The mean values of body composition of rowing athletes were as follows for girls: body weight 62,34±7,76 kg, body fat percentage 25±4,22%, body fat weight 15,74±4,22 kg, skeletal muscle weight 25,84±3,12 kg, body mass index 23,11±1,86 for boys; body weight 71.02±4.22 kg, body fat percentage 6.77±3.34%, body fat weight 4.82±2.47 kg, skeletal muscle weight 37.78±2.50 kg, body mass index 20.95±1.32. Records of women's data show that there is a negative relationship between their length of 2000 meters and their height, body weight and body structure muscle weight, and this protection is permanently meaningful. According to these results, as the boy's body weight, age and body weight muscle weight increased, performance improvement was enhanced. No such difference was observed in the data for men. According to gender-based data, it has been observed that hierarchical women have better performance. As the boy's body weight, age and muscle weight increase, performance time changes positively.