Eski Ege kültürlerinin çağdaş seramik sanatına yansıması
The Reflections of ancient Aegean cultures on contemporary ceramic art
- Tez No: 89341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP ÇAM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET“Eski Ege Kültürlerinin Çağdaş Seramik Sanatına Yansıması”başlığı altındaki sanatta yeterlilik tezimin içeriğini, ana malzemesi kırmızı kil olan ve çamur torna- « sında şekillendirerek kompoze ettiğim çalışmalarımın çıkış noktası ve onun da yandığı tarihsel süreç oluşturmaktadır. Bu tarihsel süreç içinde yer alan uygarlıkların kültür ve oluşturdukları uy garlık ürünlerini araştırırken bu uygarlıkların kendilerinden önce gelen ya da komşu uygarlıklarla olan bağlantılarını ve üzerindeki etkilerini de gözönünde bu lundurmayı amaçladım. Bu sentezden yola çıkarak hangi koşullarda olursa olsun günümüzde de bazı yörelerde benzer formların üretildiği hatta bazı gelenek - gö reneklerin sürdürüldüğü düşüncesi beni bunun kökenine inerek bu kültürlerin hem coğrafi, hem de kültürel ve sosyolojik yapıları gereği, sanat ürünleri üzerin deki etkilerini araştırmaya yöneltmiştir. Bu amaçla araştırıp hazırladığım bu tez 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Eski Ege ve Batı Anadolu'da yaşamış olan uygarlıkların tarih sel süreç içerisinde gelişimini içermektedir. İkinci bölüm ise Eski Ege Kültürlerinde fonksiyonel çanak - çömleğin gelişi mi ve kültürler arasında bir bağ kurulmasını sağlayan ticaretle birlikte büyük rolü olan amphoraların biçimsel özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de birinci ve ikinci bölümlerin içeriğinden yola çıkarak çağdaş bir anlatım dilinde oluşturduğum uygulamalarımın yapım aşamaları ve sunuşları veralmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY My Qualification Dissertation titled“The Reflections of Ancient Aegean Cultures on Contemporary Ceramic Art”is on the starting point of my work com posed of forms of red clay shaped on the wheel and its historical development. While studying the cultures and the art work of those civilazations which existed throughout history I aimed at bearing in mind the relations of these civi lizations with their predecessors as well as with neighbors and their reciprocal influence. Moving from here, the belief that, despite the circumstances, similar forms may still be produced and even some traditions be carried out today in some regions made me further research the influence of these civilizations on works of art as a result of their geographical as well as cultural and sociological structure. My dissertation written for this purpose consists of three main parts. Part I is on the historical evolution of civilizations which lived in Ancient Aegean and Western Anatolia. In Part II the characteristics of amphora shapes, which played an important role in the trade that helped establish ties among cultures and the evolution of functional pottery is studied. Part III consists of the different phases in my application work, where I used a contemporary expression in the light of contents of Part I and Part II, and pre sentation. II