Örgütsel politika ve yansımaları
Organizational politics and reflections of it
- Tez No: 89340
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KATRİNLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yönetim ve Davranış Bilimleri temellerini rasyonalizm üzerine kurmuştur. Fakat iş dünyasında rasyonalizm ilkeleri çeşitli nedenlerle ihlal edilmektedir. Bu durum içsel vedışşal koşullardan kaynaklanmaktadır. Bunun birincil nedeni örgüt içindeki birey veya grupların kendi çıkarları doğrultusunda örgütsel kararlan etkilemek istemeleridir. Örgütsel politika kavramı örgüt içindeki birey ve grupların politik davranışlarını açıklamaya çalışır. Bu davranışların nedenleri, kullanılan araçlar, oyuncular ve sonuçlar üzerinde durulur. Örgütlerde bireylerin başkalrını etkileyebilmek için güce ihtiyaçları vardır. Bu nedenle güç kazanma ve etki kullanma politika oynamak için gerekli olan koşullardır. Örgütsel politika kavramı çalışma hayatının yadsınamaz bir gerçeğidir. Örgütsel politikanın varlığına kabul edildiğinde ve yöneiiiebilir sınırlar içinde tutulabildiğinde tehlikesi azaltılabilir. Bu çalışmada örgütsel politika teorisi yazını genel olarak tartışılmış, çalışma hayatında politik olarak algılanan kararlar ve ülkemizde kullanılan politik taktikler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Management and Behavioral Sciences established their theorical farmeworks on rationalism concept But in business life rationalism principles corrupt for several reasons. These reasons are coused by internal and external situations.But the primary situation is the behaviors of individuals and groups who want to influence organizational decisions in the direction of their self interests. Organizational politics concept try to explain individuals' and groups' poltical behaviors in the organization. It consider the reasons, tools, actors and the results of these behaviors. People in the organization need power to influence others. For this reason gaining power and the using influence are necesarry conditions for play politics. Organizational politics concept is a unrejectable fact of business life. When accepting the existence of organizational politics and try to keeping it in managible borders it's danger will be decrease. la this study the, organizational politics literature theory generally discussed, tried to determined decisions that are percieved political in working life and political tactics which use in our country. tc