Televizyon reklamlarının tüketiciler üzerindeki etkilerinin ölçülmesi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Measuring the effects of television advertisements on consumers: Application in banking sector
- Tez No: 89342
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET Bu çalışmada televizyon banka reklamlarının tüketiciler üzerinde yarattığı etkiler ve banka reklamlarının etkinliğinde rol oynatan faktörler incelenmiştir. Televizyon banka reklamlarının yarattığı etkiler arasındaki ilişkilerin saptanması amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Firmaların ürünlerini tanıtması, diğer rakip firmalarla rekabet edebilmesi, satışlarını arttırabflmesi gibi nedenlerden dolayı reklama gereksinim duymaktadırlar. Bu durum, reklamın birçok firma tarafından yoğun bir şekilde kullanılmasına yol açmıştır. 1998 yılı içerisinde yapdan toplam reklam harcamaları Türkiye genelinde 1 müyon dolara yakındır. Bunun yanında yapdan reklam harcamaları kullandan medya açısından incelendiğinde en fazla reklam harcamasının televizyon mecrasında yapıldığı görülmektedir. 1998 verilerine göre en fazla televizyon reklam harcaması yapan sektörle r ise bankacılık, deterjan ve içecektir. Televizyonda reklamın çok yoğun olarak kullanılması, reklam etkinliği ölçümünün gerekliliğini ortaya koymaktadır. Reklam etkinliğinin ölçümü televizyon reklamlarının maliyetinin daha yüksek olması açısından büyük öneme sahiptir. Televizyonda reklamları yayınlanan firmalar, yaptıkları harcama karşılığında hedef kitle üzerinde yaratılan etkiyi bilmek istemektedirler. Bu nedenle reklam etkinlik araştırmalarına gerek duyulmaktadır. Reklamın etkinliği yaratılan iletişim ya da satış etkisi açısından incelenmektedir. Reklamın iletişim etkisi hedef kitlenin reklamı hatırlaması reklama karşı tutumu, markaya karşı tutum gibi değişkenler açısından incelenmektedir. Reklamın satış etkisi araştırmalarında ise reklamı yapılan firmanın satışlarında meydana gelen değişimler ölçülmektedir.Reklam etkinliği araştırmalarında reklamın etkinliğinde rol oynayan faktörlerin dikkate alınması doğru sonuçlara ulaşılmasında büyük önem taşımaktadır. Reklam etkinliği konusunda yapılmış olan birçok çalışma reklamın iletişim etkisini araştırmıştır (Singh and Cole, 1993; Kirmani 1997; Kirmanı and Wright, 1989). Yapılan çalışmalarda reklamın iletişim etkisinde rol oynayan birçok faktörün reklam etkinliğini ne yönde etkilediği incelenmiştir. Çalışmalarda reklamın hatırlanmasında, reklam ve markaya karşı tutumların oluşturulmasında izleyicilerin demografik özelliklerinin, reklamın beğenilmesinin, reklam ve televizyon izleme davranışları gibi faktörlerin etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışmada da banka reklamlarının hatırlanma açısından etkili olduğu, banka reklamlarının etkinliğinde senaryonun beğenilmesinin önem taşıdığı saptanmıştır. Ayrıca ilk akla gelen banka reklamı ile ilgili detayları hatırlama derecesi arttıkça reklama ve bankaya karşı tutumun daha olumlu olacağı saptanmıştır. Banka reklamının hatırlanma derecesinin ise kişinin banka ile çalışma niyetinde etkili olmadığı saptanmıştır. Banka tercihinde reklam önemsiz olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgular televizyon banka reklamlarının hazırlanmasında özellikle senaryonun hoş, anlaşılabilir, dikkat çekici ve değişik olmasına dikkat edümesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. ^''..*«¥*? 481»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the effects of bank commercials on consumers and the factors important in effectiveness of bank commercials. Besides, it explores factors important in determining advertisement effectiveness in banking sector. Companies use advertisements as a competitive tool in introducing their products to consumers. As a result, advertisement is widely used by organizations. In 1998, Turkish companies' total advertisement expenditures was about 1 million dolars. According to 199S data, the sectors that had the highest advertising expenditures on television media were banks, detergents, and soft drinks. Investing so much on television advertisemnets requires measurenent of advertising effectiveness. Companies advertising on television are willing to predict effects of the advertisements on the target group. For this reason, advertising effectiveness studies are significantly important. The advertising effectivenes is measured as communication and sales effect The communication effects of advertisements can be measured using the factors like target group's remembering the advertisement, attitudes toward the product and the brand. The sales effects of ads is measured as deviations from sales figures. Considering the factors having impact on the advertising effectiveness researches is very important. Most of the studies done on the advertising effectiveness, searched the communication effects of the advertisement (Singh and Cole, 1993; Kirmani 1997; Kirmani and Wright, 1989). The studies show various factors play a role in communication effects of ads. The researchers found that factors like viewers demographic characteristics, liking degree of advertisements, the viewing television and commercial behaviors are effective in remmebering commercials, determining the attitudes toward commercials and the brand advertised.In this study, the most important factor determining the rememberence degree of bank commercials was the likability of the senaryo. Besides, it was predicted that remembering the details about the advertisement caused positive attitudes toward the advertisement and the bank remembered. Supporting the finding that rememberence had no effect on intention of using the services of the bank, most of the consumers indicated advertisement was not an important factor in determining choices about banks. As a result of this study, it is recommended to use carefully designed senaryos in banking advertisements.