Öğrenen örgütler ve stratejik öğrenme modeli
Learning organizations and strategic learning model
- Tez No: 89343
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Değişimin hızlı olması, bilginin stratejik bir hedef haline gelmesi, bireylerin ve toplumların örgütlerden farklı taleplerde bulunmaları, yönetim düşüncesinde bütünleştirici bir yaklaşım olan öğrenen örgütlerin doğmasına sebep olmuştur. Öğrenen örgütler; bütün çalışmalarında öğrenme amaçlı faaliyet gösteren, stratejik bir hedef olan bilgiyi en uygun şekilde ve zamanda elde etmeye çalışan, çalışanlanm öğrenme konusunda teşvik eden, bu maksatla uygun öğrenme iklimi ve öğrenme kültürü yaratan, sosyal sorumluk anlayışı içinde diğer örgütlerle işbirliği yapan örgütlerdir. Hızla küreselleşen dünyada öğrenen örgütler, insanların sosyal ve ekonomik yönden huzurlu bir yaşam sürdürmelerinin ancak öğrenen toplumların yaratılması ile oluşacağım bilen ve bunun için de öğrenen bireyler ve öğrenen takımlar yetiştiren örgütlerdir. Çalışmanın birinci bölümünde öğrenen örgütlerin tanımı, önemi ve faydalan; ikinci bölümde öğrenen örgütlerin özellikleri; üçüncü bölümde öğrenen örgüt yaratma süreci ve öğrenen örgüt disiplinleri açıklanmış ve son bölümde de öğrenen örgüt oluşturma çabalarına yardımcı olacak stratejik bir model üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rapid changes, the perception of information as a strategic objective and the demands placed on organizations by individuals and societies brought into being the learning organizations which is an integrated approach in management science. Learning organizations are those whose entire range of activities are conducted for the purpose of learning, seeking to obtain information as a strategic objective by the most appropriate methods in the most timely manner, encouraging their workforce to learn, and creating the appropriate learning environment and learning culture, in cooperation with other organizations in the full awareness of their social responsibilities. In a rapidly globalizing world, learning organizations are those who are aware of the fact that a socially and economically peaceful life is only possible through the creation of learning societies. To this end they produce learning individuals and learning teams. The first part of the study includes a description of learning organizations together with why they are important and beneficial. The second part includes their characteristics. The third part outlines the creation process of a learning organization and learning organization disciplines. The final part treats a strategic model which contributes to efforts to create a learning organization.