Designing a teacher learning community to support early childhood practitioners' wellbeing and social emotional learning
Erken çocukluk eğitimcilerinin esenliğini ve sosyal duygusal öğrenmesini desteklemek için bir öğretmen öğrenme topluluğu tasarlamak
- Tez No: 893466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
Bu çalışma, Erken Çocukluk Eğitimi ve Bakımı (EÇBE) öğretmenlerinin mesleki esenliğini, esenliklerini sürdürmede karşılaştıkları engelleri, başa çıkma stratejilerini ve öğretmen topluluklarının mesleki gelişimleri üzerindeki potansiyel etkisini katılımcı eylem araştırması ile incelemektedir. Öğretmen Topluluğu geliştirme süreci, Türkiye'deki bir büyükşehir belediyesine ait anaokulunda çalışan altı EÇBE öğretmeni ile gerçekleştirildi. İlk olarak bir ihtiyaç analizi gerçekleştirildi. Bunun ardından, katılımcı öğretmenlerin yeni uygulamalar geliştirmek, SDÖ becerilerini geliştirmek ve kendi öğrenme süreçleri üzerine yansıtıcı uygulamalara katılmak için iş birliği yaptığı bir dizi toplantılar gerçekleştirildi. Bulgular EÇBE öğretmenlerinin okul ortamında yetersiz çalışma koşulları ve duygusal tükenme gibi önemli yapısal ve duygusal engellerle karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu engellerle başa çıkmak ve esenliklerini korumak için çeşitli başa çıkma stratejileri kullandıkları görülmüştür. Esenlik odaklı bir öğretmen topluluğunun kurulması, öğretmenlerin deneyimlerini paylaşabilmeleri, uyumlu başa çıkma stratejileri geliştirmeleri ve esenliklerini artırmaları için destekleyici bir ortam sağlamıştır. Öğretmenler kişisel farkındalıklarının arttığını, duygusal düzenleme becerilerinin geliştiğini ve mesleki uygulamalarının geliştiğini bildirdiler. Bu bulgular, öğretmen topluluğunun bir parçası olmanın, yansıtıcı uygulamalara katılmanın öğretmen esenliği artırmadaki önemini göstermektedir. Bu bulgular ayrıca öğretmen topluluklarının EÇBE bağlamında mesleki gelişim ve öğretmen esenliğinin iyileştirilmesi için etkili ve sürdürülebilir bir model olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the professional wellbeing of ECEC teachers by looking into the barriers they experienced, coping strategies, and the potential impact of Teacher Learning Communities on their professional development. Adopting the principles of Participatory Action Research, this study included teachers in the research process in identifying and addressing the challenges against their wellbeing and the design and implementation of a TLC to enhance their wellbeing. The TLC process involved six ECEC teachers in a preschool in a municipality in Turkiye. As part of the TLC, regular meetings were held, where participating teachers collaborated on developing new practices, improving their SEL skills and, engaging in reflective practices. The findings show that ECEC teachers face significant structural and emotional barriers, such as inadequate working conditions, and emotional exhaustion in the school environment. They employed coping strategies to maintain a balance between these barriers and their wellbeing. The TLC provided a supportive environment for teachers to share experiences, develop adaptive coping strategies, and enhance their wellbeing. Teachers reported increased self-awareness, improved emotional regulation skills, along with enhanced professional practices. These findings demonstrate the importance of becoming a part of a TLC, engaging in reflective practices, and the empowerment these bring in enhancing teacher wellbeing. The findings also suggest that TLCs can be an effective and sustainable model for professional development and wellbeing improvement in ECEC contexts.