Designing a professional development model for supporting teachers'instructional data-informed decision-making
Öğretmenlerin veriye dayalı öğretimsel karar vermelerini desteklemeye yönelikbir mesleki gelişim modelinin tasarlanması
- Tez No: 980644
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERKTİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bir uygulama topluluğu temelli mesleki gelişim modelinin, öğretmenlerin veriye dayalı karar alma süreçlerini farklı bağlamlarda nasıl destekleyebileceğini araştırmaktadır. Tasarım tabanlı araştırma yaklaşımına dayanan çalışma, tasarım ve korelasyonel olmak üzere birbirleriyle ilişkili iki alt çalışmadan oluşmaktadır. Birinci tasarım çalışması, üç mikro döngüden oluşmuştur: (1) alanyazın taraması ve ihtiyaç analizi (2) tasarlanan mesleki gelişim modelinin ilkokul ve ortaokullarda uygulanması ve (3) tasarımın değerlendirilmesi. İlk uygulamadan elde edilen bulgular doğrultusunda tasarım gözden geçirilmiş ve modelin eğitsel veri kullanım kültürünün yerleşik olduğu farklı bir bağlamda nasıl işlediğini araştırmak üzere ikinci tasarım çalışması gerçekleştirilmiştir. Tasarımla eş zamanlı yürütülen korelasyonel çalışmada ise öğretmenlerin öğretimsel veri kullanımını yordayan faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışma, iki ölçeğin Türkçeye uyarlanması ve çoklu regresyon analizi içermektedir. Regresyon modeli, öğretmenlerin öğretimsel veri kullanımını anlamlı şekilde yordamıştır. Veriyi tanıma ve uygulamada öz yeterlik, iş birliği ve okul ve veri özellikleri anlamlı yordayıcılar olarak bulunmuştur. İki alt çalışmanın bulguları bir araya getirilerek nihai tasarım ilkeleri oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, bağlamsal duyarlılığa sahip, kuramsal temelli ve ampirik olarak desteklenen bir öğretmen öğrenme modeli ortaya koymaktadır. Bu araştırma, öğretimsel veri kullanımı literatürüne katkı sağlamakta ve sürdürülebilir, iş birliğine dayalı mesleki gelişim uygulamaları için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores how a Community of Practice-based professional development model can support teachers' instructional data-informed decision-making across different contexts. Employing a design-based research approach, the study comprises two interrelated sub-studies: design studies and a correlational study. Design study I consisted of three micro-cycles: (1) literature review and a needs analysis (2) the implementation of a drafted PD model in primary and middle schools, and (3) retrospective evaluation of the design. Building on findings from the first design, Design Study II investigated how the revised PD model functioned in a different school context with an established culture of educational data use. Concurrently, a correlational study was conducted to examine factors predicting teachers' instructional data use through a correlational design. This study involved two instrument adaptations into the Turkish language and culture and a correlational study using multiple regression analysis, contributing additional evidence to inform future PD interventions. The regression model significantly predicted instructional data use. Self-efficacy in identifying and applying data, collaboration, school organizational characteristics, and data characteristics were significant predictors. Together, these sub-studies yielded final design principles. The results offer a context-sensitive, theoretically grounded, and empirically supported model for supporting teacher learning in data use inquiry. This research contributes to the literature on instructional data use and provides practical guidance for developing sustainable, collaborative PD initiatives.