A case study of online community of practice for teacher professional development on technology integration as cognitive tools in mathematics teaching
Matematik eğitiminde teknolojinin bilişsel araç olarak kullanımını hedefleyen öğretmen mesleki gelişim programı için bir çevrim içi uygulama topluluğu: Bir örnek olay çalışması
  1. Tez No: 771376
  2. Yazar: DİCLE ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Etkili mesleki gelişimde öğretmenlerin bir öğretmen ağına katılımı vurgulanırken ve çevrim içi öğrenme bazı sınırlamaları ortadan kaldırırken, çevrim içi uygulama toplulukları (çevrim içi UT) öğretmenlerin mesleki gelişimi için umut verici bir yol olarak ortaya çıkmıştır. Teknolojinin öğrencilerin anlamasını sağlamak ve üst-düzey düşünme becerilerini geliştirmek için kullanılmasını öneren çalışmalar ve öğretmenlerin öğretmen merkezli ve teknolojiyi teknolojiden öğrenilen bir araç bakış açısıyla entegre eden uygulamaları arasındaki farklılık düşünüldüğünde, çevrim içi UT öğretmenler için gerekli desteği sağlayabilir. Öğretmenler, sürekli ve işbirlikli öğrenme ortamı içinde teknolojiyi bir öğrenme ortağı olarak dahil etmek için gereken yeterlilikleri kazanabilir ve öğrencilerin matematiği anlamaları için bilişsel araçlardan yararlanabilirler. Bu keşfedici tek örnek olay çalışmasının amacı, teknolojinin bilişsel araçlar olarak entegrasyonu hakkında matematik öğretmenlerinin mesleki gelişimi için tasarlanmış çevrim içi bir UT'nin etkisini açıklamaktır. Çalışmaya 24 matematik öğretmeni katılmıştır. Nitel verileri toplamak için görüşmeler, ders planları ve çevrim içi tartışma kayıtları kullanılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin bilişsel araçları entegre etme deneyimlerini ve ders planlarında yapılandırmacı öğrenme ortamlarının göstergelerini ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışma, öğretmenlerin bilişsel bir aracı uygulamalarına nasıl entegre edeceklerini öğrendikleri UT'deki deneyimlerini ve ayrıca çevrim içi tartışmalar süresince bilgi oluşturmasını göstermiştir. Araştırma bulgularına dayalı olarak, çalışma, öğretmen mesleki gelişim programlarının tasarlanması ve bilişsel araçları entegre eden ders planlarının tasarlanması ve uygulanması için bir dizi öneri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
While teachers' participation in a teacher network is highlighted in effective professional development and online learning removes some limitations, online communities of practice (online CoP) have emerged as a promising way for teacher professional development. Considering the discrepancy between research suggesting integrating technology to improve students' understanding and metacognitive skills and teachers' practices with teacher-centered approaches and a learning-from-medium perspective, online CoPs can provide the necessary support for teachers. Within a continuous and collaborative learning environment, teachers can gain the competencies required to incorporate technology as a learning partner and benefit from cognitive tools for students' understanding mathematics. The purpose of this exploratory single case study was to explain the impact of an online CoP designed for mathematics teachers' professional development about the integration of technology as cognitive tools. 24 mathematics teachers participated in this study. Interviews, lesson plans, and online discussion recordings were used to collect qualitative data. The findings demonstrated teachers' experiences in integrating cognitive tools as well as the indicators of constructivist learning environments in their lesson plans. Furthermore, the study revealed teachers' experiences in an online CoP while learning how to integrate a cognitive tool into their practices, as well as their knowledge construction throughout the online discussions. Based on the findings, the study proposed a set of suggestions for designing teacher professional development programs and designing and implementing lesson plans integrating cognitive tools.