BIST kapsamında enerji sektörü işletmelerinin bağımsız denetim raporlarının BDS 701 kilit denetim konuları çerçevesinde incelenmesi
Analysis of independent audit reports of energy sector companies within the scope of BIST under the framework of BDS 701 key audit matters
- Tez No: 893508
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU TARHAN MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Muhasebe bilgi kullanıcıları, işletmenin gerçek durumunu gösteren güvenilir bilgilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaca yönelik olarak hazırlanan bağımsız denetim raporları muhasebe bilgi kullanıcıları için önemli bir güvence hizmeti sunmaktadır. Küreselleşmeyle birlikte; işletmelerin yapılarının karmaşık hale gelmesi, yaşanılan yoğun rekabet süreçleri, çıkar çatışmaları, finansal krizler ve denetim alanında ortaya çıkan skandallar, bağımsız denetim raporlarının önemini arttırmış ve daha fazla bilgi içermesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyaçtan hareketle; Uluslararası Denetim ve Güvence Standartları Kurulu, 'ISA-701 Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetçi Raporunda Bildirilmesi' standardını yayımlamıştır. Ülkemizde de, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, 'BDS-701 Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetçi Raporunda Bildirilmesi' standardını yayımlamıştır. Çalışmada, kilit denetim konuları standardı irdelenerek, Borsa İstanbul enerji sektöründeki elektrik üreten işletmelerin 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılları bağımsız denetim raporlarında yer verilen kilit denetim konularının, önemi ve açıklamalarıyla ilgili içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting information users require reliable information that reflects the true state of the business. Independent audit reports prepared to meet this need provide important assurance services to accounting information users. With globalization, the complexity of business structures, intense competition, conflicts of interest, financial crises, and scandals in the audit field have increased the importance of independent audit reports and the need for them to contain more information. Based on this need, the International Auditing and Assurance Standards Board has issued the“ISA 701 Communicating Key Audit Matters in the Independent Auditor's Report”standard. In our country, the Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority has issued the“BDS701 Communication of Key Audit Matters in the Independent Auditor's Report”standard. In this study, the key audit matters standard is examined and a content analysis is conducted on the key audit matters included in the independent audit reports of electricity generating companies in the energy sector listed on Borsa Istanbul for the years 2017, 2018, 2019, 2020, and 2021, along with their importance and explanations.