Değer akış muhasebesi uygulamaları ve işletme karlılığına etkileri: Bir işletmede örnek olay çalışması
Value stream accounting applications and their effects on business profitability: A case study in a business
- Tez No: 893522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NURSUN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Zaman yaşamın her döneminde oldukça önem arz eden soyut ve belkide en önemli kavramdır. Fakat zaman hızla geçip gitmekte, bu geçip giden zamana paralel olarak değer yaratmak suretiyle onu verimli hale getirmek gereklidir. Küreselleşme ile birlikte dünyada rekabetin önemi gittikçe artmıştır. Rekabetin yarattığı bu devasa pazarda, üretim firmaları faaliyetlerini sürdürmek için müşterinin istediği çeşitte ve hızda üretim yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde rekabet yoğun ve bilginin kolayca erişilebildiği bugünün dünyasında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınacağı artık bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte hem kaliteli hem de düşük maliyetli ürün üretebilmek, işletmeleri çok çeşitli araştırmalar içine girmeye sevketmiş ve yeni nesil üretim yöntemlerini kullanmak neredeyse kaçınılmaz hale gelmiştir. Dijital dönüşüm süreçlerindeki yöntem ve teknikler aslında geçmiştede de bilinen ama uzunca bir dönem ilgi görmeyen, asıl adıyla Toyota Üretim Sistemi (TPS) olarak bilinen ve literatürde“Yalın Muhasebe ”olarak anılan bir yaklaşım işletmelerde oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Yalın muhasebe, yalın üretimi benimseyen şirketler için, yalın uygulamaların içeriğine katkıda bulunan raporların hazırlanmasını sağlayan, değer akış çalışmalarında ve alınacak kararlarda kullanıla güncel bilgiler sunan bir sistemdir. Bu çalışmada, Yalın Muhasebe araçlarından olan Değer Akış Maliyeti Sistemi, bir üretim işletmesinde uygulanarak metodun işletmenin karlılığına ve verimliliğine olan etkileri araştırılmış; bu bağlamda çeşitli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Time is an abstract and perhaps the most important concept that is very important in every period of life. However, time passes quickly, and it is necessary to make it productive by creating value in parallel with this passing time. With globalization, the importance of competition in the world has increased. In this huge market created by competition, manufacturing companies have to produce their products in the variety and speed that the customer wants in order to continue their activities. Otherwise, it is a known fact that we will face the danger of extinction in today's world where competition is intense and information is easily accessible. However, being able to produce both high quality and low-cost products has led businesses to engage in a wide range of research and using new generation production methods has become almost inevitable. The methods and techniques in digital transformation processes were actually known in the past but did not attract attention for a long time. An approach, originally known as Toyota Production System (TPS) and referred to as“Lean Accounting”in the literature, has started to attract a lot of attention in businesses. Lean accounting is a system that enables the preparation of reports that contribute to the content of lean applications for companies that adopt lean production, and provides up-to-date information that can be used in value flow studies and decisions to be made. In this study, the Value Stream Cost System, one of the Lean Accounting tools, was applied in a production enterprise and its effects on the profitability and efficiency of the enterprise were investigated; various findings have been obtained in this context.